Podwyższony cholesterol w ciąży. Czym grozi?

admin Możliwość komentowania Podwyższony cholesterol w ciąży. Czym grozi? została wyłączona

Czy każda kobieta musi się martwić wzrostem cholesterolu w ciąży? Warto przeczytać artykuł, by wiedzieć, czym może on grozić zarówno dla przyszłej mamy, jak i płodu.

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli mam zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi?

Oczywistą rzeczą jest fakt, że każda kobieta planująca zajście w ciąże powinna być zdrowa. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli więc od lat zmagasz się z podwyższonym stanem cholesterolu, wynikającego z genetyki, i żadne próby jego zbicia nie przynoszą efektów- możesz zdecydować się na dziecko. Należy jednak pamiętać, aby w czasie ciąży odstawić wszystkie leki mające za zadanie obniżenie poziomu tego związku chemicznego. To, co możesz zrobić już dziś to zmienić codzienną dietę, eliminując produkty pochodzenia zwierzęcego i zamieniają je na ważne warzywa i owoce. Dla kobiet w ciąży są także dostępne różne suplementy diety, zawierające kwasy omega 3- choć decyzję o ich przyjmowaniu, warto skonsultować z lekarzem.

Podwyższony cholesterol w ciąży: czy powinnam się martwić?

Zwykle pojawia się sytuacja, w których kobieta na wynikach badań widzi podwyższony poziom cholesterolu i od razu wpada w panikę. Nic bardziej mylnego. Jego zawartość może się wówczas zmieniać, i to nawet u pań, które do tej pory nie borykały się z cholesterolem. To on bowiem odgrywa bardzo istotną rolę w tworzeniu hormonów, niezbędnych płodowi, jak i samemu łożysku. Jak podają statystyki, w ostatnich miesiącach ciąży, poziom cholesterolu może się zwiększyć nawet o 35 %.Warto jednak zwrócić na to uwagę, zwłaszcza w sytuacji, gdy poziom cholesterolu jest wysoki od samego momentu zapłodnienia. Bowiem to u takich kobiet, istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, zdarzającego się u prawie 12 procent pań.

Niski cholesterol także może być groźny!

Fenomenem natury jest również fakt, że także kobiety ze zdecydowanie za niskim poziomem związku chemicznego mogą urodzić wcześniej, co według statystyk zdarza się aż w 21% przypadków.