Pierwsze objawy ciąży

admin Możliwość komentowania Pierwsze objawy ciąży została wyłączona

Ciąża jest niezwykłym i niezapomnianym okresem w życiu kobiety. Oprócz tego, że wiąże się przede wszystkim z radosnym oczekiwaniem na nowego członka rodziny, zachodzą też wówczas liczne zmiany w organizmie przyszłej mamy.

Pierwsze objawy ciąży często są niejednoznaczne, ledwo zauważalne i nie można na ich podstawie stwierdzić, czy mamy do czynienia z tym szczególnym stanem.Oczywiście, kobieta może przypuszczać, że doszło do zapłodnienia, jednak same odczucia niejednokrotnie bywają bardzo mylne. Pewności nabieramy wykonując odpowiedni test ciążowy, który jednak w wczesnym okresie ciąży może nie dać pozytywnego wyniku. Dopiero powtórzone po pewnym czasie badanie może potwierdzić ciążę, więc kilka dni po potencjalnym zapłodnieniu należy pamiętać, że wynik testu ciążowego może być błędny.

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży, które można często błędnie interpretować, można również bardzo łatwo przegapić. Zwłaszcza objawy ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu, stanowią nie lada wyzwanie, gdyż bardzo często przyszła mama nie zwraca na nie najzwyczajniej w świecie uwagi. Okazuje się jednak, że wystąpić one mogą już w dziesiątym dniu po zapłodnieniu i najczęściej ograniczają się do wahań nastroju, od bezkresnej radości do stanu przygnębienia. Za charakterystyczne dla tego okresu huśtawki nastrojów odpowiada progesteron, który spowalnia też trawienie, obniża ciśnienie tętnicze, a także odpowiedzialny jest za kojarzone z ciążą poranne mdłości. Objawy te szczególnie uciążliwe są w pierwszym trymestrze ciąży i w pewnym stopniu ustępują w trymestrze drugim. W tak wczesnej fazie ciąży pojawiają się również znaczne zmiany w apetycie, zarówno jego zwiększenie, jak i zmniejszenie. Wiele mówi się o tzw. „zachciankach” w czasie ciąży, które wiążą się z wręcz niepowstrzymaną potrzebą przyszłej mamy do spożywania niektórych produktów. Jest to ściśle powiązane z potrzebami płodów do przyswajania informacji o coraz to nowych smakach, dlatego ciężarne domagają się ogórków kiszonych na przemian z lodami.

Bóle piersi i inne objawy w pierwszych dniach ciąży

Kolejnym, dość istotnym zwiastunem wczesnej ciąży jest dokuczliwa tkliwości piersi, które w tym okresie stają się nabrzmiałe, cięższe i większe. Jest to ściśle powiązanie z przygotowaniem kobiety do laktacji, czyli gromadzeniu się pokarmu w piersiach, z czym wiąże się także zwiększone ich ukrwienie. Kolejnym dość istotnym objawem wczesnej ciąży jest częste oddawanie moczu, które pojawia się około szóstego tygodnia ciąży i jest wynikiem powiększenia macicy, co skutkuje uciskaniem na pęcherz i tym samym wzmożonej potrzebie. Najbardziej charakterystycznym objawem tego okresu jest zanik miesiączki. Dla kobiet mających menstruacje obfite i regularne jest on jednoznaczny z zapłodnieniem, jednakże kobietom u których miesiączki są skąpe i nieregularne łatwo się w tym wypadku pomylić. Tym bardziej, że nierzadko zdarza się, iż podczas zagnieżdżania zarodka w macicy dochodzi do drobnych plamień, które mogą być nieodpowiednio interpretowane.

Nieważne jak dokuczliwe i męczące byłyby objawy występujące w ciąży każda przyszła mama powinna pamiętać, że jest to tylko stan przejściowy, mający jak wszystko swoje ” blaski i cienie”, dlatego powinien on mimo wszystko wiązań się przede wszystkim z radosnym oczekiwaniem na narodziny nowego człowieka.