Jakie leki podaje się ciężarnej w trakcie porodu?

admin Możliwość komentowania Jakie leki podaje się ciężarnej w trakcie porodu? została wyłączona

Wszyscy doskonale wiemy, że poród jest procesem, a także bardzo trudnym zadaniem, w czasie którego na świat przychodzi dziecko. Aby zadanie to kobiecie nieco ułatwić bardzo często podaje się jej różnego rodzaju środku farmakologiczne. Ich zadaniem jest zmniejszenie bólu, który kobieta odczuwa w czasie porodu. Dodatkowo są one też odpowiedzialne za usprawnienie całego porodu. Dziś chcemy podpowiedzieć Wam jakich leków używa się trakcie porodu.

Oksytocyna

To jeden z tych leków, które ciężarnej podawany jest obowiązkowo. Kobieta rodząca otrzymuje go już na początku całej akcji porodowej. Oksytocyna to hormon, który standardowo wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Dzięki niemu łatwiej wywoływane są skurcze macicy, zwiększa się także jest częstostliwość, kiedy jest to niezbędne.

Lek ten kobiecie rodzącej najczęściej podawany jest dożylnie jako kroplówka. Lek ten nie działa natychmiastowo, ale stopniowo rozprowadza się po ciele wywołując oczekiwane skurcze. To dzięki niemu poród nabiera tempa i przebiega coraz sprawniej.

Leki przeciwbólowe

Dobra, nie ma się co oszukiwać – poród to nie jest przeżycie bezbolesne. Dlatego też rodzącym podaje się leki przeciwbólowe. Ich dobór musi być bardzo uważny, aby przy ich podaniu nie wywołać skutków ubocznych. Najpopularniejszym lekiem przeciwbólowym podawanych w trakcie akcji porodowej jest Petydyna znana również jako Dolargan.

Równie często formą znieczulenia jest to podawane przez anestezjologa. W polskich szpitalach trzeba jednak za nie często dodatkowo zapłacić, a ponadto nie eliminuje ono wszelkich dolegliwości związanych z porodem. No i tu trzeba trafić na szpital, w którym akurat na dyżurze jest anestezjolog, co nie zawsze jest takie pewne.

Leki uspokajające i przeciw rzucawce porodowej

Każdy pewnie widział, że kobieta w ciąży potrafi być bardzo nerwowa. Nie raz oberwie się lekarzowi, czasem ojcu rodzącego się dziecka. Dodatkowo martwiąc się o sam proces porodu może ona nie być na nim odpowiednio skupiona. Tutaj przydają się leki uspokajające dla kobiec rodzących. Ich podanie zależy od decyzji lekarza, który musi zadbać o to, aby nie zaszkodziły one dziecku – podać trzeba je w odpowiednim momencie.

Kobietom mającym ciążowe nadciśnienie podaje się również dożylnei ciarczan magnezu, aby zapobiec przykrości, jaką jest rzucawka porodowa.