Jak wygląda poród?
admin Możliwość komentowania Jak wygląda poród? została wyłączona
Jeśli właśnie szykujesz się do porodu pierwszego dziecka i nie masz jeszcze w tym temacie doświadczenia, to pewnie zastanawiasz się mocno nad tym jak wygląda poród. Domyślamy się, że może interesować Cię każdy fragment akcji porodowej od wejścia na salkę porodową, przez otrzymanie znieczulenia aż po same narodziny dziecka. Dziś chcemy zachęcić Cię do zapoznania się z tym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy to czego spodziewać możesz się po swojej najbliższej przygodzie na oddziale ginekologiczno położniczym.
Sala porodowa
Pierwsze swoje kroki w szpitalu skierujesz do sali porodowej. W większości polskich szpitali w salach porodowych znajduje się jedna rodząca kobieta, ale zdarzają się i takie, gdzie kobiety rodzą parami. Jeśli chcesz mieć komfort, to możesz zgłosić wcześniej w szpitalu poród rodzinny, wtedy rodzić będziesz w obecności swojego faceta czy swojej przyjaciółki, w takich przypadkach przeważnie szpital zapewnia jednoosobową salę porodową. Lekarz czy położna na sali porodowej dobrze wiedzą jak stresujące chwile są przed Tobą, dlatego też z pewnością zaoferują Ci swoje wsparcie i swoją wiedzę, dzięki którym wszystko stanie się łatwiejsze.
Znieczulenie
Wiele kobiet boi się porodu z uwagi na towarzyszący mu ból. W sumie nic w tym dziwnego. Ból jest niezwykle dokuczliwy już od pierwszej fazy porodu, kiedy to pojawiają się pierwsze skórcze, dochodzi do rozstępowania kości miednicy, co trwać może kilka niezłych godzin. Już w tym momencie większość ciężarnych decyduje się na przyjęcie znieczulenia, które podać musi pracujący w szpitalu anestezjolog. Musisz mieć jednak świadomość, że takie znieczulenie nie eliminuje w 100% bólu, a jedynie go nieco niweluje.
Faza porodu
Teraz możesz już zająć się rodzeniem 😉 Faza porodu to niezwykle piękna chwila, w czasie której na świat trafi Twoje dziecko. Musisz być przygotowana tu na ogromny wysiłek. Musisz zadbać o pełną synchronizację parcia, ze skurczami i oddychaniem. Jeśli zrobisz wszystko jak trzeba, to nie powinno być problemu. Pamietaj tu o tym, aby podczas parcia zatrzymywać w płucach powietrze – to doda Ci mocy. Natomiast w chwili skurczu musisz spokojnie kontrolować oddech, cały czas dbaj o zaciąganie powietrza nawet pomimo ogromnego bólu i napiętych mięśni. Pamiętaj, że cały czas pomagać będzie Ci położna. Ten etap może trwać od 1 do 2 godzin.
Godzina po porodzie
Zaraz po narodzinach Twoje dziecko z pewnością na chwilę znajdzie się na Twoim brzuszku. Zostanie odcięta pępowina i lekarz zabierze je na przeprowadzenie wszystkich wstępnych badań. Jeśli wszystko będzie w porządku – dziecko będzie samodzielnie oddychać, będzie płakać, to nie musisz się niczym martwić. Dalej czeka Cię już tylko zapoznawanie się z pociechą, budowanie wspaniałej więzi i wspominanie tych kilku godzin bólu prowadzącego do tak wielkiego szczęścia.