Emocje w ciąży

admin Możliwość komentowania Emocje w ciąży została wyłączona

Kobieta będąca w ciąży doskonale wie, jak każda inna w podobnej sytuacji przeżywa emocje. Nie trudno się jednak temu dziwić, przecież ma do tego powody. Od momentu zapłodnienia, zachodzą poważne zmiany w jej organizmie. Musi też przygotować się duchowo i fizycznie na przyjście dziecka. Dla niektórych początki są bardzo trudne. Ciężko przyzwyczaić się do faktu, że od tej pory pod jej sercem zamieszka dziecko, jej dziecko. Stąd ta, czasem nieznośna huśtawka nastrojów.

Kobieta w takich sytuacjach zastanawia się jak będzie wyglądało jej życie w przyszłości, a zapewne znacznie się zmieni. Za dziewięć miesięcy będzie musiała stać się opiekuńczą i najlepszą mamą na świecie. Niektóre kobiety boją się, że po prostu sobie z tym nie poradzą. Często jest tak, że lękają się, nie chcą dziecka. Wówczas potrzebują czasu by wszystko przemyśleć i wewnętrznie się uspokoić. Będącą w ciąży kobietę zazwyczaj mdli, ciągle jest śpiąca, leniwa. Wszystko to sprawia, że kobieta jest w złym nastroju.

W pierwszym trymestrze jest najbardziej niespokojna. Raz jest uśmiechnięta, raz płacze, innym z kolei razem boi się. Nic dziwnego, przecież czekają ją aż tak poważne zmiany. W tej sytuacji ma prawo czuć się nieswojo i niepewnie. Zmiany zachodzące w życiu przyszłych rodziców w największym stopniu będą dotyczyły właśnie kobiety. Dlatego mąż powinien w takiej sytuacji bardzo ją wspierać. Musi w jakiś sposób dać jej do zrozumienia, że jej nie zostawi i w miarę możliwości pomoże.

Emocje czasem zależą też od okoliczności w jakiej kobieta zachodzi w ciążę. Jeśli bardzo tego chce, na pewno wiadomość o ciąży będzie czymś na co czekała całe życie. Wywoła to ogromną radość i uśmiech na twarzy. Taka kobieta zapewne już od dawna jest gotowa na przyjście dziecka. Natomiast zdarzają się jak wiadomo wpadki. Kobieta mająca plany na przyszłość raptem dowiaduje się, że za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Często powoduje to szok i niezadowolenie.

Bardzo ciężko jest jej się przyzwyczaić do nowej sytuacji i w ogóle z tą myślą pogodzić. Wówczas jest w bardzo zmiennym nastroju. Kiedy już jej się wydaje, że pogodziła się z tą myślą, w jej głowie pojawiają się nowe wątpliwości i obawy. Kobieta, która zbliża się do dnia porodu, uważa siebie za mało atrakcyjną. Czuje się bardzo grubo, twierdzi, że jest brzydka. Bez wątpienia marzy o powrocie do dawnej figury. Niestety nie jest to możliwe w tak krótkim czasie jak by chciała. Z czasem ciężko jej wykonywać podstawowe czynności w domu.

Kobiety, które od zawsze były zaradne i potrafiły same wykonać wiele czynności, teraz już nie są wstanie. Trudno im się z tym pogodzić. Przez to są w złym nastroju. Każdej kobiecie w ciąży w ostatnich miesiącach ciężko jest znaleźć wygodną pozycję do spania. Sprawia to, że jest niewyspana i przez to w niezbyt dobrym humorze.

Jeśli jest to już trzeci trymestr, zaczyna zastanawiać się i jednocześnie martwić, czy wszystko będzie dobrze podczas porodu. Wówczas cieszy się, że już niedługo zobaczy swojego małego dzidziusia, ale z drugiej strony boi się, że coś pójdzie nie tak. W takich sytuacjach raz chciałaby już jak najszybciej urodzić, a raz wolałaby jednak jeszcze poczekać. Niektórzy pewnie zastanawiają się jak tu taką kobietę zrozumieć. To jest całkiem normalne. Takie emocje przeżywa każda z nich. Bliscy powinni więc dać jej poczucie bezpieczeństwa i wsparcie.

To wszystko czego potrzebuje w tym czasie. Nie jest tego dużo, a dla niej naprawdę bardzo wiele znaczy. Trzeba więc jej to zapewnić, by znowu poczuła się lepiej i w końcu była w dobrym nastroju. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać jej z tym wszystkim samej.