Ciąża zagrożona

admin Możliwość komentowania Ciąża zagrożona została wyłączona

Gdy kobieta usłyszy, że jej ciąża jest zagrożona, najczęściej wiadomość tą przyjmuje jak wyrok. W praktyce jednak mamy do czynienia z tak dużą wiedzą medyczną, że w przypadku zdecydowanej większości takich przypadków, przebieg ciąży nie musi się koniecznie łączyć z komplikacjami.

Przyczyn zakwalifikowania ciąży do grupy ryzyka jest bardzo wiele. Wśród nich przoduje ciąża kobiet w starszym wieku, ciąża pozamaciczna i niewydolność szyjki macicy.

Ciąża po 35. roku życia

W ostatnich latach zauważamy niebezpieczne zjawisko odsuwania w czasie decyzji o macierzyństwie. Wiele kobiet stawia na wcześniejsze zrobienie kariery i stworzenie odpowiednich warunków materialnych dziecku mającemu przyjść w przyszłości na świat. Jeśli jednak spełnione zostają te warunki, często okazuje się, że przyszła mama ma problem z zajściem w ciążę, lub jej ciąża jest zagrożona.

Z biologicznego punktu widzenia, najodpowiedniejszym okresem na zajście w ciążę jest wiek między 20. a 30. rokiem życia. Jest to nie tylko okres największej płodności kobiety, ale również okres, kiedy jej organizm jest najbardziej wydolny i gotowy do przyjęcia dodatkowego obciążenia. Po tym okresie wzrasta ryzyko powikłań ciąży, poronienia a także urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. Im matka jest starsza, tym zagrożenia są większe.

Największe zagrożenie dotyczy kobiet, które po 35. roku życia decydują się na pierwszą ciążę. Częściej rodzą one dzieci z Zespołem Downa i Zespołem Edwardsa.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża maciczna, jak wskazuje jej nazwa, rozwija się poza jamą macicy. Najczęściej miejscem, jakie upodoba sobie zapłodnione jajo, jest jajowód, jajnik lub jama otrzewnowa. Wśród wszystkich zagrożeń ciąży ten rodzaj zaburzenia jest jednym z najczęściej spotykanych. Przyczyn zagnieżdżenia się jaja płodowego poza macicą jest bardzo wiele. Wśród nich prym wiodą przebyte operacje, zrosty, pozapalne uszkodzenie jajowodu, zwolnienie ruchów perystaltycznych jajowodów, torbiele jajników i mięśniaki macicy. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko ciąży pozamacicznej są też przebyte zakażenie Chlamydia trachomatis, palenie papierosów, niektóre sposoby leczenia niepłodności i stosowanie irygacji pochwy.

Około 40 proc. kobiet, u których miała miejsce ciąża pozamaciczna, może mieć problem z kolejnym zajściem w ciążę, a w przypadku zajścia w ciążę zwiększa się ryzyko ponownej ciąży pozamacicznej.

Niewydolność szyjki macicy

Kolejną przyczyną wpływającą na zagrożenie ciąży jest niewydolność szyjki macicy. Zaburzenie to polega na przedwczesnym rozszerzaniu się i skracaniu szyjki, które w przypadku braku natychmiastowej interwencji lekarskiej może się skończyć poronieniem lub przedwczesnym porodem. W normalnym (niezaburzonym) stanie, macica kobiety w ciąży powiększa się i napiera na szyjkę macicy. Jeśli jednak ta nie wytrzyma naporu wywołanego powiększoną macicą, dochodzi do jej rozwierania. Stan taki może skutkować utratą dziecka.