Pieluszkowe zapalenie skóry

admin Możliwość komentowania Pieluszkowe zapalenie skóry została wyłączona

Wysypki oraz problemy skórne u dzieci pojawiają się bardzo często i przeważnie nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Powodują świąd i dyskomfort u niemowląt. Jednym z częściej spotykanych problemów jest pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Co na odparzenia pieluszkowe będzie najlepszym rozwiązaniem? Kilka wskazówek przedstawiamy poniżej.

Pieluszkowe zapalenie skóry to przede wszystkim stan zapalny skóry, który najczęściej charakteryzują grudki, pęcherzyki i inne wypryski. Według opinii lekarzy najczęściej występują pomiędzy siódmy a dwunastym miesiącem życia. Zdarza się również, że występuje czasami u osób starszych, które mają problem z utrzymaniem moczu.

Jakie są przyczyny?

Niestety nie można stwierdzić jednoznacznych przyczyn, ponieważ najczęściej problem jest wieloskładnikowy i różnorodnie rozwija się u każdego z dzieci. Często spotykanym powodem mogą być na przykład alergie lub infekcje. Można wyróżnić niektóre powody oraz czynniki powodujące pieluszkowe zapalenie skóry. Wśród nich możemy wskazać następujące rzeczy (dokładniej poczytasz na https://zbygniew.pl/zdrowie/leczniczo/z-taka-wiedza-na-100-poradzisz-sobie-z-pieluszkowym-zapaleniem-skory/):

– Zdarza się nieumyślne, zbyt mocne pocieranie pieluszką o skórę. Problem najczęściej pojawia się w miejscach intymnych dzieci.
– Problemy z częstymi i ostrymi biegunkami.
– Nieodpowiednia higiena skóry.
– Drożdżaki, które mogą występować w kale.
– Przeważnie problemy występują na skutek reakcji alergicznych, które powstają z powodu kontaktu skóry z alergenami zawartymi w kosmetykach, które stosujemy do pielęgnacji dziecka oraz pieluszkach. Często preparaty, używane w celu zapewnienia dziecku odpowiedniej higieny, mogą zwierać substancję, których skóra naszego niemowlęcia nie zaakceptuje.
– Problemy związane z układem moczowym dziecka. Przeważnie są to choroby wrodzone.
– Zapalenie może również wystąpić z powodu długotrwałego zażywania antybiotyków oraz na skutek nadmiernej wilgotności naskórka.

Jak je rozpoznać?

Przeważnie pierwszych problem możemy zauważyć poprzez zaczerwienienie skóry. Następnie pojawia się obrzęk, grudki lub pęcherzyki oraz złuszczający się naskórek.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?
W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić szczegóły na prawidłowe działania związane z higieną dziecka. Powinniśmy obserwować jak, działają określone preparaty, czy po ich zastosowaniu nie dochodzi do mocniejszego zaczerwienienia lub większego obrzęku.

Jeżeli zauważymy wypryski, gródki, stany ropne lub strupy, konieczna będzie wizyta u lekarza w celu zapewnienia prawidłowej profilaktyki.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry to proces złożony. Wszystko zależy od rodzaju objawów związanych z wystąpieniem problemu oraz stanu zaawansowania. Najczęściej spotykana metoda leczenia to inhibitory kalcyneuryny, stosowane zamiast sterydów.

Lekarz może przepisać różne rodzaje leków oraz preparatów, takich jak na przykład: terapia antybiotykowa, leki przeciwzapalne oraz przeciwhistaminowe.

Jeżeli zauważyliśmy, że problem występuje przez konkretny produkt lub preparat, należy od razu zamienić go na inny. Najlepiej polecany przez lekarza.