Kiedy można ćwiczyć po porodzie i po cesarce?
admin Możliwość komentowania Kiedy można ćwiczyć po porodzie i po cesarce? została wyłączona
Cięcie cesarskie, wbrew obiegowej opinii, nie jest lekkim kosmetycznym zabiegiem, który pozwala urodzić dziecko w krótkim czasie i zupełnie bez bólu. Słuszniej byłoby zaryzykować stwierdzenie, że cesarka jest nawet bardziej bolesna i bardziej skomplikowana niż poród naturalny. Pamiętajmy, że poza ewentualnym nacięciem krocza, podczas porodu naturalnego nie ma żadnej ingerencji chirurga w organizm młodej matki. Z kolei podczas cesarki dokonuje się rozcięcia powłok brzusznych oraz mięśni macicy, by wydobyć z niej dziecko. Oznacza to w rezultacie poważny zabieg, nierzadko związany ze znieczuleniem ogólnym, które wymaga ścisłej opieki anestezjologa. Cesarka jest więc nie tyle zabiegiem ułatwiającym poród, co poważną operacją, która często ratuje życie matki i dziecka.
Rozluźnione mięśnie po cesarce
Po porodzie cesarskim cięciem mamy zatem do czynienia z rozluźnionymi po ciąży mięśniami brzucha, a do tego z poważną, około dziesięciocentymetrową raną ciętą w dole brzucha. W internecie pojawia się wiele pytań o to, kiedy można ćwiczyć po cesarce. To jest kwestią indywidualną i należałoby w pierwszej kolejności skonsultować chęć powrotu do aktywności fizycznej ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, ewentualnie z chirurgiem. Wiele będzie zależało bowiem od tego, jak będzie się goiła rana pooperacyjna oraz jak ogólnie będziemy znosić połóg.
Ćwiczenia po porodzie naturalnym
Jeśli chodzi o to, kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie gdy odbywał się on drogami natury, odpowiedź jest bardzo podobna – wtedy, gdy poczujemy się do tego gotowe. Z pewnością jednak do aktywności fizycznej szybciej powrócą kobiety po porodzie siłami natury, niż te po cesarce. Kobiety rodzące cesarką muszą w pierwszej kolejności zadbać o dokładne wygojenie się rany i zabliźnienie jej. Zagojenie potrwa kilka dni, zabliźnienie około 2-3 tygodni.
A jak z treningiem po cesarce?
Z kolei gdy chodzi o to, kiedy ćwiczyć po porodzie i cesarce, sprawa jest dość prosta. Z pewnością nie można podejmować żadnej cięższej aktywności fizycznej w ciągu kilku dni po porodzie, bez względu na sposób rodzenia. Jeszcze przez kilka tygodni mięśnie młodej mamy będą się regenerować, więc nie powinno się zaczynać ćwiczeń gdy czujemy, że zamiast brzucha mamy obwisły flak, którego nie możemy nawet napiąć żadną siłą. Na szczęście u młodych zdrowych kobiet brzuch wraca do względnej normy już po kilku dniach, i gdy tylko wygoi się rana po cesarce, a kobieta przestanie krwawić tak obficie, można zacząć ćwiczyć.
Pamiętajmy jednak o jednej ważnej rzeczy – poród to dla każdej kobiety wyczerpujące doświadczenie, po którym zbiera się siły przynajmniej przez miesiąc. Do tego dochodzą jeszcze obowiązki związane z noworodkiem w domu. Nie można więc aktywności po porodzie wznowić, od razu przerzucając się na tryb ćwiczeń sprzed porodu, a nawet sprzed ciąży, na przykład na wizyty na siłowni. Lepiej zaczynać stopniowo, od dłuższych spacerów, lekkiego joggingu lub niezbyt forsujących ćwiczeń na macie. Chodzi o to, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, a także o to, by następnego dnia nie być tak zmęczoną, żeby nie być w stanie opiekować się dzieckiem.