Jak wygląda krocze po porodzie?

admin Możliwość komentowania Jak wygląda krocze po porodzie? została wyłączona

Ciąża i poród to wydarzenie, które znacząco oddziałuje na cały organizm kobiety. Zmienia się gospodarka hormonalna, ciało w krótkim czasie przechodzi szereg fizycznych zmian, które później objawiają się np. rozstępami. Nie inaczej jest z kroczem. Podczas porodu dochodzi do mocnego nadwyrężenia pochwy, która z naturalnych przyczyn zmienia swój wygląd.

Jak wygląda krocze po porodzie? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć i związane jest to z szeregiem czynników, także indywidualnych. W trakcie porodu wydzielane są dwa hormony: relaksyna i estrogen, które rozluźniają spojenie łonowe i pomagają w przedostaniu się dziecka na zewnątrz. Jednak nie zapobiegają ewentualnym pęknięciom krocza. W dawnych czasach lekarze profilaktycznie nacinali krocze, od czego się obecnie odchodzi. Jednak tak czy inaczej, tuż po porodzie, w okresie miesięcznego połogu, kobiety mogą odczuwać silny dyskomfort na co dzień, a zwłaszcza w czasie oddawania moczu. W większości przypadków totalnie niemożliwym jest współżycie.

Po porodzie pochwa może być luźniejsza

Pochwa po porodzie na pewno jest luźniejsza i mniej ciasna, niż przed nim. Niektóre kobiety miewają posiniaczone krocze. Te zmiany jednak powinny ustąpić do 6-8 tygodni. Jeśli w trakcie porodu nastąpiło rozerwanie krocza i pochwa była zszywana, mogła zostać zszyta zbyt ciasno – kobiety odczuwają wtedy poczucie większej zwartości, niż przed porodem.

Zrost krocza po porodzie zależy od takich czynników jak dbanie o higienę, indywidualne umiejętności danego organizmu do regeneracji, stosowanie się do zaleceń lekarza ginekologa i położnej, a także karmienie piersią. Karmienie naturalne bowiem wpływa na produkcję hormonów, z których część jest wydzielana w nadmiarze i może prowadzić do spowolnienia procesu regeneracji.

Inne zmiany po porodzie

Niektóre kobiety po porodzie obserwują problemy związane z nietrzymaniem moczu i stolca. Dzieje się tak, kiedy w trakcie porodu doszło do przerwania tkanki łącznej. Wszystkim kobietom zalecane jest ćwiczenie mięśni Kegla, które pozwoli na przywrócenie poprzedniej sprawności temu wyjątkowemu organowi.

Niektóre kobiety postanawiają dokonać po porodzie operacji tzw. waginoplastyki, która polega na zwężeniu pochwy. Zwiększa to satysfakcję z życia seksualnego oraz pozwala na poprawienie wyglądu waginy, jeśli w trakcie porodu doszło do jego pogorszenia.

W większości przypadków wygląd krocza po porodzie wraca do swojego poprzedniego stanu, a sprawność pochwy jest taka sama. Natura zadbała o to, aby poród nie był wydarzeniem zmieniającym totalnie wszystko i uniemożliwiającym dalsze życie seksualne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto dopytywać lekarza ginekologa albo położną – pamiętajmy, że nie ma pytań głupich czy nieistotnych. Jako pierworódka masz prawo do zadawania dowolnej ilości pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi.

Aby lepiej się przygotować na poród, w jak najwcześniejszym wieku warto zacząć ćwiczenia mięśni Kegla oraz ćwiczyć techniki relaksacyjnego oddychania. To znacząco pomaga w trakcie ciąży oraz samego porodu. Przydatne okazuje się także ćwiczenie jogi oraz pilatesu.