Sposoby na kolkę

admin Możliwość komentowania Sposoby na kolkę została wyłączona

Nam, ludziom dorosłym kolka zdarza się z reguły przy większym wysiłku, szczególnie gdy wcześniej opijemy się Coca Colą lub innym gazowanym napojem. Kolka dość szybko przechodzi, po prostu musimy ją przetrzymać.

Zdecydowanie większym problemem jest wystąpienie kolki u małych dzieci. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na kolkę? Owszem, jednym z nich jest na przykład ciepła kąpiel. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto wykonać chociażby ciepły okład, tzn. czystą, bawełnianą ściereczkę zamoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć w miejsce wystąpienia kolki. Cały proces można jeszcze ulepszyć poprzez rozmasowanie bolącego miejsca.

Sprawdź ułożenie maluszka

Warto pamiętać o tym, że pozycją, która sprzyja nie pojawianiu się kolki jest leżenie na brzuszku, starajmy się więc kłaść naszego maluszka w ten sposób. Związane jest to między innymi z tym, żeby naszemu dziecku odbiło się, a pokarm (jedzony w spokoju!) dobrze się przyjął.

Zioła na kolkę

Kolejnym sposobem jest podanie farmaceutyków. W aptekach dostępne są przeróżne zioła i kropelki. Przed podaniem ich dziecku należy jednak skonsultować się z farmaceutą, ponieważ nie wszystkie środki są odpowiedni dla wszystkich maluszków.

Nie zaburzaj rytmu dnia dziecka

W tym wszystkim najważniejsze jest jednak uważne śledzenie rytmu dnia dziecka. Nie powinien być on zaburzamy. Jeśli spędzamy z dzieckiem dużo czasu, obserwujmy je bardzo skrupulatnie. Kolka może być bowiem oznaką jakiejś poważniejszej choroby. Kiedy jesteśmy z dzieckiem pamiętajmy również o tym, żeby dużo je przytulać. Wtedy nasz pociecha czuje się bezpieczna, jej mięśnie się rozluźniają, a ryzyko wystąpienia kolki jest znacznie mniejsze.

Jeśli jednak występowanie kolki jest regularne i częste oznacza to, że niezbędna może okazać się konsultacja ze specjalistą. Tylko lekarz może stwierdzić, czy wszystko z naszym dzieckiem jest w porządku!