Oddychanie w czasie porodu

admin Możliwość komentowania Oddychanie w czasie porodu została wyłączona

Wiele kobiet oczekujących dziecka obawia się porodu – związanego z nim bólu, utraty panowania nad własnym ciałem, tego, co nieprzewidywalne, nieoczekiwanie. Poród nieuchronnie wiąże się z bólem i trudno uciec od tego faktu, ale natężenie tego bólu może być różne. Jedne rodzące wspominają ten czas jako atak koszmarnego bólu nie do zniesienia, inne – owszem, pamiętają ból, ale był on na tyle słaby, że nie przesłonił tego, co w czasie porodu piękne i warte zapamiętania.

Oddech kluczem do sprawnego porodu

Jak tego bólu uniknąć lub sprawić, że nie będzie on bólem nad siły? Oczywiście, jest opcja znieczulenia, jednak kobiety, które chcą rodzić w sposób jak najbardziej zgodny z naturą i bez niepotrzebnych lekarskich ingerencji, też mogą zastosować pewne sposoby łagodzenia dolegliwości. Imersja wodna, masaż, wizualizacje, akupresura, odpowiednie pozycje i aktywność w czasie porodu zamiast leżenia plackiem na łóżku – wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki i warto z nich skorzystać. Te sposoby są nie tylko niezwykle skuteczne, ale też dają rodzącej poczucie sprawczości, mocy wpływania na swoje odczucia i przebieg porodu. Nie zapominajmy też o sprawie kluczowej, o której często uczymy się w szkołach rodzenia, ale o której trzeba przypominać przyszłym mamom przy każdej możliwej okazji – oddychanie w czasie porodu to najprostszy i zarazem absolutnie kluczowy element dla jego sprawnego przebiegu i łagodzenia bólu odczuwanego przy skurczach.

Pomimo bólu pamiętaj o oddychaniu

Ból powoduje, że spinamy ciało, chcemy się przed nim schować, wstrzymujemy oddech – a to prowadzi do słabszego dopływu tlenu do ciała mamy i rodzącego się maluszka, nie poprawia przebiegu porodu, a nade wszystko – potęguje uczucie bólu. Choćby wydawało się to trudne, musimy się starać rozluźnić napięte ciało i pamiętać o regularnym oddychaniu. Warto mieć przy sobie partnera, lub przynajmniej dobrą położną, która będzie często przypominała o tym, byśmy oddychały.

Jak prawidłowo oddychać w czasie porodu?

Pozostaje jeszcze pytanie, jak prawidłowo oddychać podczas porodu – tu wiele wiedzy uzyskać można w szkołach rodzenia, które uczą ciężarne specjalnych technik – „zdmuchiwania świeczek” czy tego charakterystycznego sapiącego wydechu połączonego z dźwiękiem przypominającym pędzącą ciuchcię, który zwykle pojawia się w amerykańskich komediach przy okazji scen z porodu.
Technik jest wiele, a tak naprawdę pamiętać musimy tylko o jednym – o tym, że oddech w czasie porodu jest ważny, a nawet ma kluczowe znaczenie dla jego przebiegu i naszego samopoczucia. Nie zatrzymujmy oddechu, nie spinajmy ciała w oczekiwaniu na ból. Oddychajmy – w taki sposób, jaki jest dla nas wygodny i jaki przynosi nam chociaż niewielką ulgę. Ważne, by dostarczać tlen ciału, które dokonuje przecież ogromnego wysiłku wydania na świat nowego człowieka. Pamiętajmy o oddechu, a skupienie na wdechach i wydechach może być dobrą formą relaksu i odwrócenia uwagi od tego, że boli, że jest trudno. Bo każdy oddech przybliża was – Ciebie i Twoje maleństwo – do celu, który jest już naprawdę niedaleko i – oddychając – na pewno znajdziesz w sobie siłę, by Was do niego doprowadzić.