Kiedy zacząć czytać dziecku?

admin Możliwość komentowania Kiedy zacząć czytać dziecku? została wyłączona

W zasadzie dobrze jest czytać książki już noworodkom, czytanie książek rozwija dziecko i choć wydaje nam się, że mały człowiek nie bardzo rozumie to co mu czytamy, to jednak jest to bardzo mylna opinia.

Dziecko słucha tonu naszego głosu i może nie za bardzo rozumie czy czytamy opowieść o lokomotywie czy kaczce dziwaczce, ale obcuje z nami i słyszy nasze emocje przekazywane naszym głosem.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Oczywiście, że jak najwcześniej, oczywiście, że wtedy kiedy dziecko jest malutkie, już od małego należy przyzwyczajać dziecko do czytania książek i uczyć go później do nich szacunku.

Faktem jest też, że dzięki książkom dziecko szybciej zacznie mówić, szybciej oswoi się z książką, pozna ją, książka nie będzie dla niego tylko kartkami z obrazkami lub kartkami do namalowania obrazków.

Istnieją nawet opinie, że czytać powinniśmy już będąc w ciąży, czytanie książek wyzwala emocje i sprawia, że więzi z naszym nienarodzonym lub nowo narodzonym dzieckiem zwiększają się. Będąc w ciąży najlepiej jest czytać książki wzbudzające jak najlepsze emocje, wesołe i radosne i wtedy dziecko, słysząc tembr naszego głosu, też zaczyna być w dobrym i miłym nastroju.

Dlaczego warto czytać dziecku?

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, buduje niesamowitą więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, sprawia, że poświęcamy przez to dziecku dużo więcej czasu, dajemy bodźce, dzięki którym dziecko zaczyna sobie wyobrażać, przez to rozwija swoją wyobraźnię i staje się coraz to bardziej kreatywne.

Na początku dzieciom czytamy, ale i pokazujemy obrazki, są specjalne książki materiałowe, ze specjalnych tworzyw, z bardzo sztywnych kartonowych kartek. Takie książki dajemy małym dzieciom do rąk, nie ma możliwości zniszczenia ich i uszkodzenia.

Teksty czytane bardzo wcześnie powinny być krótkie i raczej powinny być to wiersze, dziecko nie powinno być znużone opowieścią, albo czekaniem zbyt długim na jej zakończenie. Choć teksty i fabuły takich historyjek nie zawsze są zbytnio ambitne, to przecież nie o to tu chodzi.

Ważny jest nasz głos, jego tembr, rytm czytanego wiersza, ważne są odczucia, które czytana opowiastka wzbudza w dziecku.

Dobrze jest czytać przed snem, czytanie uspokaja i sprawia, że nakarmione i wykąpane dziecko się wycisza i na ogół bardzo szybko zasypia.

Dla każdego dziecka można znaleźć odpowiednią książkę, nie przejmujmy się więc zbytnio faktem, że nasze już trochę starsze dziecko nie lubi, gdy czytamy mu książki. Czytajmy więc cały czas i zmieniajmy repertuar, w żadnym wypadku nie dopuśćmy do sytuacji, że nasze dziecko nie będzie słuchać czytanych przez nas opowieści.

W dzisiejszych czasach ważny jest komputer, tablet, laptop czy telewizor, bajki ogląda się na wizji a gry komputerowe poprawiają refleks.

Zapomina się o książce, która wycisza, uspokaja i rozwija naszą i dziecka wyobraźnię. Uczmy więc dziecko szacunku do książki i rozwijajmy w nim ochotę na poznawanie czytanych historii.

Później jak dorośnie będzie czytać sobie i innym samo i rozwijać swoje horyzonty i budować nowe więzi, być może ze swoim dzieckiem.