Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

admin Możliwość komentowania Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? została wyłączona

W obecnych czasach dyskusje na temat najlepszego czasu na rodzicielstwo są bardzo częste. Każdy ma prawo do własnego zdania w kwestii momentu, kiedy jest czas na dziecko. Takie polemiki nie obejmują jednak wyłącznie ludzi, którzy stają bezpośrednio przed decyzją o posiadaniu potomstwa. O tym, kiedy jest najlepszy czas na dziecko, rozmawia się na wielu różnych płaszczyznach dyskursu społecznego. Wypowiadają się zatem lekarze, zwłaszcza ginekolodzy, ale także socjolodzy, psycholodzy i specjaliści z właściwie każdej możliwej dziedziny medycznej. Co ciekawe jednak temat ten pojawia się bardzo często także jako element sporu politycznego, a nawet światopoglądowego. Okazuje się bowiem, że rodzicielstwo przestaje być traktowane jako sprawa dotycząca dwojga dorosłych ludzi. Inni także roszczą sobie natomiast prawo do wskazywania, kiedy jest najlepsza pora na dziecko.

Dlaczego ludzie zastanawiają się nad najlepszym czasem na dziecko?

Przy rozważaniach, kiedy jest najlepszy czas na dziecko, najważniejsze są jednak nie kwestie światopoglądowe czy poglądy polityczne, ale wiedza medyczna. Lekarze dosyć zgodnie podkreślają, że dwudziestoparolatkowie to najlepsi kandydaci na rodziców. Zdrowie dopisuje, ma się dużo energii oraz cierpliwości. Choć akurat z tą ostatnią bywa w przypadku młodych ludzi różnie. Na szczęście braki w tym zakresie wyrównywane są dosyć dużymi pokładami sił. Natomiast cierpliwości i opanowania ludzie uczą się z wiekiem. W miarę upływu lat stają się również bardziej świadomi swoich wartości, więc łatwiej jest im rozsądniej wychowywać dziecko. Z tego też względu czasami osoby nieco starsze mogą pod pewnymi względami być lepszymi rodzicami. A na pewno bardziej obecnymi opiekunami. Także za sprawą bardziej stabilnej sytuacji finansowej i ogólnie życiowej. Takie są współczesne czasy, kiedy jest czas na dziecko.

Najpierw jednak trzeba się trochę dorobić.

Czy zatem trzydziestka to nowa najlepsza pora na dziecko? Jak pokazują statystyki coraz więcej osób właśnie bliżej trzydziestych urodzin, a nawet po nich, decyduje się na pierwsze dziecko. Chcą najpierw ułożyć sobie karierę, zdobyć pozycję w branży, zwiedzić świat, a także dobrze się poznać. Zdaniem coraz większej liczby osób o tym, kiedy jest czas na dziecko, w mniejszym stopniu decydują odgłosy tykającego zegara biologicznego, a bardziej psychiczna gotować. Kluczowa jest również pewność, że faktycznie chce się potomstwa. A to nie jest już czymś oczywistym.

Dawniej posiadanie potomstwa było bardziej naturalne, wręcz społecznie oczekiwane. Współcześnie ludzi wciąż poddawani są takiej presji, jednak żyją w czasach, kiedy jednostce znacznie więcej wolno. Nie każdy zatem zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na dziecko. Wiele osób stawia natomiast na własny rozwój, żyją tu i teraz. A kiedy przyjdzie czas na potomstwo, dla nich będzie to jednocześnie najlepsza pora na dziecko. Głównie dlatego, że będą emocjonalnie i psychicznie gotowe. Takie aspekty decyzji o posiadaniu dzieci również są ważne. Wciąż bowiem zbyt wiele osób ma dzieci, których tak naprawdę nie chcą. A chodzi o to, by każde dziecko było upragnione.