Jak zatrzymać laktację?

admin Możliwość komentowania Jak zatrzymać laktację? została wyłączona

Mleko matki jest dla dziecka prawidłowego rozwoju jej dziecka najlepszym oraz najzdrowszym pokarmem, jaki istnieje, a ponadto kobiety karmiące piersią rzadziej chorują na raka piersi. Istnieją jednak takie sytuacje, gdy kobieta z różnych względów nie może lub nie chce dalej karmić piersią.

Jest to związane z różnymi sytuacjami takimi jak: powrót kobiety do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne oraz wiele innych powodów, które zmuszają mamę, by podjęła się próby zatrzymania laktacji wcześniej niż tego chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko w piersiach, które pojawi się w kilka miesięcy lub lat po zakończeniu laktacji?

Naturalne powstrzymanie laktacji

W takich przypadkach kobiety pragną dowiedzieć się jak zatrzymać laktację i czy jest to w ogóle możliwe. Mamy dla nich dobrą wiadomość, ponieważ jest to proces, który można powstrzymać. Są różne metody, które odpowiadają na pytanie „jak zmniejszyć laktację” Naturalne hamowanie laktacji są najlepszym i najzdrowszym wyjściem dla dziecka i dla karmiącej mamy, gdyż zachodzi stopniowo, nie ma konieczności, by kobieta brała leki.

Wydłużaj odstępy w karmieniu piersią

Kiedy podejmie już decyzję o zakończeniu karmienia piersią, matka powinna dokładnie zaplanować cały ten cykl. Najpierw powoli wydłużać odstępy pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi, a potem za każdym razem skracać ten czas. Z czasem można stopniowo zastąpić mleko ssane przy piersi innym jedzeniem, aż do całkowitego wyeliminowania karmienia piersią. Laktacja jest ciągle stymulowana przez dziecko, więc kiedy ono mniej ssie, wtedy mniej mleka zostaje wytworzonego.

Napary na zmniejszenie laktacji

Jeszcze jednym naturalnym sposobem jak powstrzymać laktację jest również picie naparów z mięty lub szałwii, ewentualnie przykładanie stłuczonych i schłodzonych liści białej kapusty. Są to metody stare, babcine, lecz nadal aktualne i pomocne. Sok z kapusty jest środkiem, który łagodzi stany zapalne i obrzęki piersi.

Leki na zatrzymanie laktacji

Jeśli jednak matka potrzebuje szybkiego zakończenia procesu laktacji, kobieta może wybrać się do lekarze, który przepisze jej odpowiednie leki, które z pewnością zmniejszą wydzielanie prolaktyny (jest to hormon przysadki mózgowej, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie mleka).

Zażywanie takich leków musi jednak oznaczać całkowite zaprzestanie karmienia dziecka, może też mieć liczne skutki uboczne typu: zaburzenia cyklu miesiączkowego, złe samopoczucie, zawroty głowy. Z tego względu powinno odbywać się pod opieką lekarza i być poważnie przemyślanym posunięciem. Karmienie piersią zazwyczaj „zaczyna się” w głowie. Kończy także. Właśnie dlatego nastawienie mam jest bardzo ważne. Jeżeli jest przekonana, że to czas na skończenie tego etapu, to odstawienie z pewnością pójdzie szybko i łatwo. Jeśli jednak robi to niejako wbrew sobie i własnemu instynktowi, to piersi będą nadal wytwarzały mleko, nawet na samą myśl o dziecku.

Taka już kobieca natura. Jeżeli mama zdecydowanie nie chce karmić, wzbrania się przed tym – to pokarm zniknie szybciej. Dlatego jeszcze raz apeluję o poważne przemyślenie takiego kroku.