Jak rozpoznać skurcze porodowe?

admin Możliwość komentowania Jak rozpoznać skurcze porodowe? została wyłączona

Skurcze porodowe to jeden z najważniejszych sygnałów, że dziecko chce już przyjść na świat, że zbliża się pora porodu. Nigdy tak naprawdę, nie zdarza się, że wstajemy rano i już właśnie dziś i teraz mamy oznaki porodowe.

Mamy będące w ciąży i ich rodziny zadają sobie często pytanie, jak rozpoznać skurcze porodowe, czy – jak wyglądają skurcze porodowe. Szczególnie nurtuje ono osoby, które rodzą pierwsze dziecko i rodziny, które dawno przy porodzie nie uczestniczyły albo robią to po raz pierwszy.

Kiedy pojawiają się skurcze porodowe?

Skurcze porodowe pojawiają się kilka dni przed porodem, ale są one pojedyncze, jeden lub dwa na dobę, natomiast te właściwe pojawiają się w dniu porodu. Objawy skurczy porodowych, raczej należy mierzyć zegarkiem, jest to śmieszne, ale skurcze pojawiające się w regularnych odstępach czasu i trwające około 30 sekund, to już czas na wyjazd do szpitala.

Rwący ból w podbrzuszu i boleść w plecach to następne objawy, wtedy to właśnie nie powinno się panikować, a po prostu udać się już na porodówkę.
Istnieje kilka rodzai skurczów porodowych. Skurcze rozwarcia, to pierwsze skurcze, następne to skurcze parcia, dzięki którym dziecko zostaje wyparte na świat, potem następują skurcze łożyskowe i skurcze poporodowe.

Wszystkie one sprawiają, że poród odbywa się bardzo dobrze i że nawet w momencie, kiedy dziecko znajdzie się już na świecie wszystko jest w porządku.
Wszelkie informacje o tym jak rozpoznać skurcze porodowe można otrzymać chodząc do szkoły rodzenia, tam można też dowiedzieć się jak przygotowywać się do porodu. Jednak wszystko to może okazać się niepotrzebne, gdy poród zastanie nas w jak najmniej odpowiedniej chwili i o jak najmniej spodziewanej porze dnia. Niejednokrotnie zdarza się, że jeżeli wszystko przygotujemy na pójście do szpitala, rodzić rozpoczynamy w takim momencie, że zapominamy o wszystkich wcześniejszych ustaleniach.

Kobiety, które rodzą pierwszy raz bardzo często obawiają się, że nie zdążą do szpitala, że urodzą po drodze do niego. Nic bardziej mylnego, ponieważ pierwszy poród trwa na ogół 5-10 godzin i bardzo często zdarza się, że kobiety przyjeżdżają do szpitala za wcześnie niż za późno.

Objawy porodu inne niż skurcze porodowe

Czasami panikujemy i poddajemy się naszej fantazji, sprawia to, że błędnie odczytujemy podawane nam przez nasz organizm sygnały.

Takie złe oznaki porodu to:

  • nieregularne i sporadyczne skurcze,
  • skurcze o różnym natężeniu,
  • skurcze, które ustępują przy zmianie pozycji,
  • bolesność odczuwana w środku brzucha i pachwinach.

Pamiętajmy, tylko regularne i występujące w regularnych odstępach skurcze powinny nas zaniepokoić i sprawić, że od razu jedziemy do szpitala.

Czasami możemy urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później, toteż nie powinniśmy jednak panikować i dobrze odczytywać wszelkie sygnały naszego organizmu, które przypominają pierwsze objawy porodu. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ponieważ każda kobieta chce urodzić bezpiecznie swoje dziecko i sama chce być bezpieczna podczas porodu, a instynkt czasami podpowiada źle i wtedy niepotrzebnie kobieta naraża się na stres i nerwy.
Toteż należy życzyć powodzenia i roztropności.