Jak rozpoznać po śluzie dni płodne?

admin Możliwość komentowania Jak rozpoznać po śluzie dni płodne? została wyłączona

Umiejętność obserwacji własnego ciała, w tym dokładna znajomość jaki śluz w dni płodne występuje u kobiet, jest bardzo istotna. Dodatkowo dzięki temu jesteśmy w stanie zdiagnozować własne samopoczucie i czego możemy się „spodziewać” po swoim organizmie w nadchodzących dniach.

Śluz wydobywający się z pochwy ma wiele właściwości i zadań. Przede wszystkim nawilża ścianki pochwy i zmniejsza tarcie, które występuje w trakcie stosunku seksualnego. Dodatkowo działa antybakteryjnie i zmniejsza wrażenie suchości, które może nam towarzyszyć na co dzień – zwłaszcza po 50 roku życia. Śluz w trakcie dni płodnych jest substancją odżywczą dla plemników, która ułatwia ich transport wewnątrz ciała kobiety, aż do samej komórki jajowej.

Jaki jest śluz w dni płodne?

W dni płodne śluz jest gęsty, przezroczysty i praktycznie nie ma zapachu. Jest go bardzo dużo. Niektóre kobiety wręcz potrzebują nosić w trakcie owulacji wkładki higieniczne, ponieważ doświadczają dyskomfortu związanego z odczuciem wilgotności.

Tak rozpoznasz śluz w dni płodne. Istnieją dwie podstawowe naturalne metody planowania rodziny. W obu przypadkach obserwuje się śluz.

Metoda Rötzera, inaczej nazywana objawowo-termiczną. Uważana za jedną z najbardziej dokładnych jeśli chodzi o skuteczność planowania rodziny. Oprócz analizy samego śluzu, obserwuje się inne procesy zachodzące w organizmie kobiety: zapisuje się temperaturę ciała, bada się stan szyjki macicy, obserwuje się bóle piersi i podbrzusza.

Tzw. metoda Billingsów jest mniej dokładna, ponieważ opiera się jedyne na obserwacji samego śluzu. A jaki jest on w trakcie owulacji?

– powoduje uczucie dużej wilgotności
– jest rzadki
– jest przezroczysty
– dodatkowo: śliski i rozciągliwy.

Warto mieć w pamięci, że na rodzaj śluzu składa się wiele czynników. Między innymi jest to dieta. Jeśli kobieta nie spożywa odpowiedniej ilości wody, jej śluz, nawet w trakcie owulacji, może nie być tak samo „mokry”. Dodatkowo wszelkie infekcje dolnych dróg rodnych mogą powodować zmiany w obrębie śluzówki i tym samym wpływać na jakość śluzu. Dlatego warto jest obserwować swoje ciało pod kątem wszelkich aberracji: bólu, pieczenia, upławów, nieprzyjemnego zapachu.

Zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub po prostu zażywanie hormonów – np. w leczeniu trądziku lub różnych chorób kobiecych – może prowadzić do zmniejszenia wydzielania śluzu. Nie oznacza to zawsze, że kobieta jest w pełni niepłodna. Nieodpowiednio zażywane środki antykoncepcyjne mogą prowadzić do zajścia w ciążę, mimo braku widocznych objawów płodności. Częstym minusem antykoncepcji hormonalnej, na który skarżą się pacjentki, jest właśnie nadmierna suchość pochwy. Konieczne jest stosowanie w trakcie stosunków lubrykantów lub innych środków nawilżających, które zapobiegną powstawaniu nieprzyjemnych otarć. W ich wyniku może dojść do zakażeń i powikłań chorobowych, takich jak różnego rodzaju infekcje, w tym popularne grzybice.

Reasumując – obserwacja śluzu to dobra metoda do określania płodności, jeśli planujemy zajście w ciążę. Jednak jako jedyna metoda antykoncepcji nie jest najlepszym wyborem, ponieważ śluz w dni płodne może niekiedy wyglądać podobnie do tego z dni niepłodnych.