Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

admin Możliwość komentowania Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? została wyłączona

Nie od dziś wiadomo, że w trakcie ciąży zmienia się gospodarka hormonalna organizmu u przyszłej mamy. Hormony szaleją, a w związku z tym pojawiają się zmiany w zachowaniu, przykładowo kobieta staje się bardziej nerwowa i płaczliwa. Nie jest niespodzianką widok ciężarnej płaczącej podczas oglądania reklamy płatków śniadaniowych czy ubrań, nadawanych w przerwie jej ulubionego serialu o miłości. Jeśli kobieta jest w domu – czy to nie pracuje, czy już jest po pracy w danym dniu, nie jest to problemem.

Radź sobie ze stresem w pracy

Chociaż domownicy też mogą dziwnie na nią patrzeć. No chyba że współpracownicy w zatrudniającej kobietę korporacji nie mają nic przeciwko chlipiącej koleżance, a kontrahenci nie patrzą na nią wilkiem, a wręcz udzielają wskazówek, jak radzić sobie ze stresem w ciąży. Kobieta często może liczyć na specjalne względy, ulgowe traktowanie, choć to wszystko zależy od jej pracodawcy i kolegów. Może się zdarzyć, że będzie mogła w trudnych chwilach ukryć się w pokoiku socjalnym, jeśli firma taki ma, i zajadać lody śmietankowe aż minie kryzys emocjonalny. Niestety, nie są to częste sytuacje. Zwykle jest tak, że kobietę w ciąży traktuje się jak każdą inną zatrudnioną w danej firmie, no bo przecież ciąża nie jest chorobą, ale stanem fizjologicznym. Ale jeśli ma w pracy przyjaciółkę lub koledzy czy koleżanki są dla niej życzliwi, ułatwią jej przejście przez ten trudny okres, przykładowo kryjąc przed szefem, gdy przyjdzie jej ochota na zjedzenie lodów truskawkowych, które rano widziała w sklepie obok i właśnie teraz, w tej chwili musi po nie wyjść.

I nie dopuszczaj do stresu w domu

A jak ciężarna ma sobie radzić w domu? Wskazana jest tutaj pomoc partnera czy męża. Mimo że niektórzy z nich mówią – nie stresuj się w ciąży – to tak naprawdę mają na myśli dobro zarówno przyszłej mamy, jak i nienarodzonego jeszcze maleństwa. Dobry mąż przygotuje ukochanej dziwny, upragniony w danej chwili posiłek, np. banany z majonezem, w środku nocy pójdzie do sklepu całodobowego po batonika, a wieczorem pomasuje stopy i bolący kręgosłup. Kochający partner będzie kobietę wspierał przy każdej okazji, podtrzymywał ją na duchu, tłumaczył, że ciąża jest chwilowa i niedługo oboje będą trzymać w ramionach ukochane maleństwo. Żona ma ochotę obejrzeć dziwny łzawy serial brazylijski o miłości? Nie ma problemu, zainstaluje jej kablówkę, aby mogła wybierać do woli. Ma ochotę na kąpiel w wannie?

Prosta sprawa – woda już czeka, z wlanym olejkiem lawendowym i zapalonymi świeczkami dla podtrzymania nastroju.
Pamiętaj więc, przyszła mamo, na pewno poradzisz sobie ze stresem w ciąży. Odpoczywaj, relaksuj się, spełniaj swoje dziwne zachcianki, jedz ogórki kiszone ze śmietaną lub inne paskudztwa, na które normalnie nawet byś nie spojrzała. Nie zapomnij, że ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy – skończy się szybciej, niż zdajesz sobie sprawę. Urodzisz wymarzonego dzidziusia, który będzie, jeśli jeszcze nie jest, dla ciebie całym światem. Nie martw się, Twoje stany emocjonalne miną, a zastąpi je bezgraniczna miłość do tej małej istoty, którą stworzyłaś.