Jak powinno spać niemowlę?

admin Możliwość komentowania Jak powinno spać niemowlę? została wyłączona

Każdy człowiek potrzebuje snu. Sen spełnia funkcję regeneracyjną u ludzi i wpływa znacząco na nasze zdrowie. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Odpoczynek pomaga nam w zachowaniu cierpliwości, pokarmu oraz opanowaniu nerwów. Badania medyczne wykazały, że ludzie niewyspani podchodzą do życia pesymistycznie i nie mają ochoty na najmniejsze działania i są leniwi. Niewyspanie jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Jak wygląda sen u najmniejszych dzieci ? Bardzo często słyszymy, że dzieci nic nie robią, tylko śpią, potem jedzą, potem znowu śpią.

Jak powinno spać niemowlę?

Wielu z nas zastanawia się nad tym pytaniem. Noworodek śpi po 16 godzin na dobę. Czteromiesięczne niemowlę śpi średnio 14-15 godzin na dobę. Przesypia zatem połowę swojego dnia. Czas ten zazwyczaj ma miejsce w nocy i w kilku drzemkach w czasie dnia. Od pierwszych chwil życia powinniśmy nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku i w swoim pokoju. Kiedy karmimy dziecko, bawimy się z nim lub po prostu przebywamy z nim i nagle niemowlę nam zaśnie, powinniśmy przenieść naszą pociechę do jej łóżeczka. W przypadku, kiedy dziecko budzi się w nocy i jesteśmy zmuszeni wstawać kilka razy w nocy, przenieśmy łóżeczko do naszej sypialni, ale niech niemowlę śpi w swoim łóżeczku. Rodzice obawiają się często o sen niemowlęcia. Boją się, że coś złego spotka ich dziecko w czasie odpoczynku. Sen jest funkcją, której rodzice nie są w stanie do końca kontrolować. W jakiej pozycji powinno spać niemowlę, aby było bezpieczne w czasie snu?

Czy niemowlę może spać na brzuszku?

Małe dziecko nie powinno być spać na brzuszku. Taka pozycja jest bardzo niebezpieczna. W czasie spania może wprowadzić ryzyko śmierci łóżeczkowej. Wszyscy opiekunowie powinni o tym pamiętać. Najwygodniejszą pozycją do spania dla niemowlęcia będzie ułożenie na boku lub na plecach. Pozycja na wznak jest odpowiednia dla takich maleństw. Łóżko na którym śpi niemowlę powinno mieć równy materacyk. Pod głowę niemowlęcia możemy ułożyć pieluszkę, poduszka nie jest konieczna. Stwierdzenie, że małe dzieci najlepiej wyśpią się na małej poduszce jest bardzo mylące. Niemowlę bardzo często śpi w dzień, a w nocy się budzi, jednocześnie stawiając na nogi cały dom.

Są na to sposoby. Co zrobić aby nasze dziecko smacznie spało? Łóżeczko dziecka powinno stać w spokojnym miejscu. Najlepiej w zacienionym miejscu. Zamiast poduszeczki dajmy dziecku naszą koszulę, aby czuło nasz zapach- będzie odczuwało naszą obecność obok siebie. Przed snem pomasuj swojego maluszka po brzuszku lub po pleckach. Dziecko będzie odprężone i zrelaksowane. W czasie ząbkowania, kiedy dziecko płacze nam w nocy, najlepiej posmarować dziąsła maścią lub żelem łagodzącym ból. Przed snem najlepiej ograniczyć podawanie mleka zmodyfikowanego, aby unikać bóle brzucha. Każdy rodzic martwi się o swoje pociechy. Wszyscy opiekunowie dzieci marzą o przespanych nocach, bez płaczu dziecka i wstawania. Pamiętając o wspominanych zasadach zarówno dzieciaczki, jak i rodzice będą zadowoleni z jakości snu.