Jak pobudzić laktację?
admin Możliwość komentowania Jak pobudzić laktację? została wyłączona
Jak wiadomo powszechnie – ludzie to ssaki, a ssaki to zwierzęta. Idąc za tym tokiem rozumowania, my, jako osobniki ludzkie, przeprowadzamy takie same procesy w swoich organizmach, jak inne istoty. Każdego z nas urodziła kobieta, nasza matka. Posiada ona w swoich gruczołach piersiowych gruczoł zwany „laktacją”. Jest on potrzebny do procesu wydzielania mleka, by nakarmić dziecko, które je ssie. Laktacja zaczyna się zaraz po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia młodych. Jest jednak wyjątek, w postaci bydła mlecznego, u którego laktacja jest stymulowana przez długi okres, by otrzymać mleko w celach konsumpcyjnych. U człowieka trwa ona w różnym przedziale czasowym. Może nawet przedłużyć się do kilku lat.
Kilka słów o karmieniu piersią
Karmienie piersią po latach niełaski, znów zyskało popularność wśród młodych matek i jest propagowane jako najzdrowszy i najodpowiedniejszy sposób żywienia noworodków i niemowląt, ponieważ uważa się, ze taki pokarm (naturalny) jest jedyną dobrą opcją dla dziecka. Jego skład zapewnia optymalny rozwój fizyczny i umysłowy. Ponoć ma również niezwykłe znaczenie dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Pokarm kobiecy, który wytwarza zdrowa matka, może w stu procentach zaspokoić wszelkie zapotrzebowanie pokarmowe niemowlęcia.
Zdarza się, że laktacja jest za słaba
Są jednak przypadki, kiedy tej laktacji jest zdecydowanie za mało, by wykarmić dziecko. Jak pobudzić laktację, gdy wyniknie taka sytuacja? Odpowiednie pobudzenie jej może pozwolić na zwiększenie ilości produkowanego mleka. Efekt, który objawia się w postaci stopniowego zwiększania ilości pokarmu, pojawia się zazwyczaj po dwóch, czterech dniach od rozpoczęcia procesu. Jest parę sposobów, które odpowiadają na pytanie jak poprawić laktację.
Najlepsze sposoby na poprawę laktacji
Aby to zrobić należy: przede wszystkim zachować spokój, ponieważ karmiąca matka musi się czuć komfortowo oraz swobodnie. Dlatego najlepiej jest karmić dziecko w cichym, spokojnym oraz wygodnym miejscu. Następnie trzeba być dobrej myśli i być pozytywnym. Może się to wydawać dziwne, ale stan psychiczny jest niezmiernie ważny, ponieważ każdy stres hamuje proces laktacji. Trzeba uwierzyć w to, że nawet przerwaną „dostawę” pokarmu można odbudować. Wielu mamom się to udało, więc nie jest to niewykonalne.
Następną radą, jak wspomóc laktację jest prawidłowe i częste przystawanie dziecka do piersi. Robienie tego regularnie oraz stosunkowo często( nawet co półtorej godziny w dzień i co trzy w nocy) pobudza procesy niezbędne do produkcji mleka. Każda matka musi również pamiętać, by zmieniać piersi podczas karmienia. W ciągu jednego razu, trzeba przystawiać dziecko do obydwu. Kobieta musi również odpowiednio chwytać brodawki. Wtedy, gdy dziecko złapie ją w dobry sposób – ssanie będzie miało większy efekt. Warto też zaopatrzyć się w laktator i przez parę dni po każdym karmieniu odciągać małe ilości mleka. Pobudzi to piersi do bardziej intensywniejszej pracy. Ostatnią wskazówką jest picie odpowiednią ilość płynów i stosowanie zbilansowanej diety. Kobieta karmiąca powinna przyjmować minimum dwa litry płynów na dzień.