Jak pielęgnować pępek noworodka?

admin Możliwość komentowania Jak pielęgnować pępek noworodka? została wyłączona

W przypadku gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko dla rodziców opieka nad dzieckiem, choć jeszcze maluszkiem to całkiem nowe doznanie. To nieustanna praca i doglądanie dziecka przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dlatego też czas na nadejście dziecka warto przeznaczyć na szukanie informacji, czytanie i zaznajamianie się z przyszłymi potrzebami dziecka, które będą w przyszłości przed nami stawiane jako niemałe wyzwanie do podołania.

Pielęgnacja pępka noworodka

Warto zastanowić się nad jednym z pierwszych problemów, a mianowicie nad tym jak pielęgnować pępek noworodka? Z początku lekarz zakłada na pozostałość po odciętej pępowinie zacisk. Jest to tak zwany kikut pępowiny, ale nie znaczy to, że ten fragment ciała jest zbędny i można z nim robić co się chce. To pozostałość po odciętej pępowinie zwykle kilka centymetrów nad pępkiem noworodka. Po nałożeniu zacisku kikut z początku robi się ciemniejszej barwy, niebieskawy, a później już szary i w końcu czarny. Na końcu staje się twardy i odpada. W ten sposób niejako po odłączeniu się go od ciała noworodka powstaje rana, którą należy zaleczyć i nie pozwolić na jej zainfekowanie.

Jak długo trzeba pielęgnować pępek?

Proces leczenia może trwać nawet do czternastu dni, a czasami w zależności od otoczenia do trzech tygodni. Przez ten czas rodzice muszą dbać o noworodka. Podstawowym zadaniem dla nich jest więc nie szkodzić. Pozostały fragment pępowiny to w końcu dawny fragment ciała malucha, który łączył go z matką. To żyła stanowiąca dawne połączenie z łożyskiem matki, poprzez które dziecko mogło pobierać tlen, odprowadzać wydzielane przez niego pozostałości po dostarczanym także w ten sposób pożywieniu. To trwające dziewięć miesięcy połączenie nie może tak po prostu zostać przerwane ponieważ groziłoby to infekcją. W takim razie na czym polega pielęgnacja pępka noworodka? Okolice pępka trzeba starannie myć. Najlepiej przemywać mydłem z wodą, w miejscu gdzie występuję gojąca się rana, by nie wdało się niepotrzebne zakażenie. Lekarze zalecają właśnie taki sposób dbania o higienę noworodka. Po starannym umyciu należy wilgotne miejsce bardzo dokładnie wysuszyć ręcznikiem.

Czym pielęgnować pępek noworodka?

Dawniej zalecane było stosować na ranę u noworodka roztwór z siedemdziesięciu procent, ale dzisiaj może to tylko zaszkodzić i przedłużyć gojenie się rany. Nie ma stuprocentowo skutecznej metody na pytanie czym pielęgnować pępek noworodka. Można stosować specjalne pieluszki z otworem na pozostały kikut pępowiny, a można też samemu dokonywać codziennych czynności ja, mycie kikuta, oczyszczanie gazikiem, czy zwykłe przemywanie rany lub też nakrycie kikuta gazą by nie przedostały się na czas gojenia rany niepotrzebne bakterie. Stosowanie wszelakich „wspomagaczy” gojenia rany jak właśnie roztwory alkoholu czy fiolet goryczki lub jodyna nie są dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze aby kikut pępowiny i jego otoczenie było suche i czyste i podlegało wyraźnym podrażnieniom. W ten sposób kikut powinien spokojnie po około dwóch tygodniach odpaść sam. Jeżeli jednak tak się nie stanie należy zgłosić się do lekarza i zasięgnąć jego rady.