Jak nauczyć dziecko sprzątania?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko sprzątania? została wyłączona

Kiedy dziecko jest jeszcze małe,zaczyna już raczkować, a później chodzić, dostrzega już wszystkie przedmioty wokół siebie i rozpoczyna się na swój sposób nimi bawić. My, jako rodzice, patrzymy na to z wielką radością. Chodzimy za maleństwem i co jakiś czas próbujemy ogarnąć wszystko to, co zostało przez nie porozrzucane. Z czasem jest już tak, iż dosłownie co chwila musimy odkładać rzeczy na swoje miejsce. Następnie, gdy nasz bobas umie już bardzo dobrze chodzić, a do tego wszędzie się wspinać, bałagan robi się coraz większy. Zaczynamy się wówczas zastanawiać, jak nauczyć dziecko sprzątania. Na naukę nigdy nie jest za późno, ale też nigdy za wcześnie.

Nauka porządku dla dzieci

Małe smyki, gdy ukończą mniej więcej pierwszy rok życia, doskonale rozumieją znaczenie minimum 50 słów. Zatem większość komunikatów kierowanych do nich są w stanie odczytać. Doskonałym pomysłem jest na początku sprzątanie razem. Wiadomo, że roczny bobas nie jest w stanie ogarnąć wokół siebie nieporządku, ale należy już mu słownie sugerować, że tak powinno być. Zatem zaproponujmy dziecku, aby nam pomagało, Najłatwiejsze na początek jest sprzątanie przedmiotów, które należy do czegoś wrzucić. Mogą to być klocki, które trzeba umieścić w pudle, wystarczy do tego prosty rzut. Są również wiaderka, w których umieszczamy różne drobiazgi. Takie postępowanie zbuduje podstawy do dalszej pracy. Jeżeli natomiast zawsze będziemy sami sprzątać po dziecku, będzie ono myślało, że tak ma być i nigdy nie przyłączy się do tego typu obowiązków. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy nasza pociecha jest już starsza. Jak nauczyć dziecko porządku, kiedy jest już wystarczająco duże, by robić to samodzielnie?

Dużą pomocą w tego typu zadaniach są bez wątpienia placówki przedszkolne. Tam dzieci każdego dnia sprzątają po sobie zabawki oraz wykonują wiele innych czynności, np. utrzymanie porządku przy stolikach, kącikach tematycznych. Taka edukacja jest niezwykle ważna. Dziecko uczy się bowiem ważnych zachowań społecznych oraz dyscypliny. Siłą rzeczy maluchy stosują w domu zasady wdrażane w przedszkolach, czy żłobkach. Często możemy zaobserwować również zasady, że sprzątamy wspólnie albo każdy to, co sam nabałaganił. Przebywanie w dużej grupie rówieśników sprzyja rozwojowi odpowiednich wzorców i zachowań. Jeżeli natomiast dziecko nie uczęszcza do tego typu placówek, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Musimy więc taką naukę stosować w domu. Warto również edukować samego siebie, jak tego dokonać. Obecnie możemy korzystać z wielu poradników lub też artykułów internetowych. Programy telewizyjne też często sugerują niektóre rozwiązania, jakie mogą nam być przydatne przy wychowywaniu dzieci. Naucz dziecko porządku i sprzątania za nim będzie za późno. Im wcześniej tym lepiej. Każdy z nas ma mnóstwo codziennych obowiązków. Warto jest więc je z kimś dzielić. Wpajanie takich zasad ma również duży wpływ na to jak nasze dziecko będzie zachowywało się w przyszłości. Nawet wtedy, kiedy wyprowadzi się z rodzinnego domu i założy już własną rodzinę.