Jak nauczyć dziecko pić z butelki?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko pić z butelki? została wyłączona

Noworodek pije z piersi, jednak czasami kobiety nie mogą karmić dziecka piersią lub po prostu nie chcą je karmić w ten sposób, albo z kolei dziecko staje się już starsze i pora przyzwyczaić je do picia z butelki. Wtedy następuje, taki nowy etap w życiu dziecka, czyli picie wszelkich pokarmów i napoi z butelki.

Rodzice zadają sobie pytania – jak nauczyć niemowlaka pić z butelki, jak to zrobić, aby dziecko podczas picia nie zakrztusiło się pitym napojem i wreszcie jak przygotować butelkę dla niemowlaka?
Nie wszystkie dzieci od razu chętnie korzystają z butelki, potrzeba w tym procesie wiele cierpliwości i czasu, czasami jak nauczyć dziecko pić z butelki, to proces trwający wiele tygodni. Noworodek najchętniej korzystał by z piersi swojej mamy, ale nie zawsze, jak już było pisane, jest to możliwe.

A czym chcesz karmić niemowlaka z butelki?

Najpierw powinniśmy wiedzieć, co możemy swojemu dziecku podać, zamiast naszego mleka, w tym celu należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby podpowiedział nam jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla naszego dziecka. Następnie dobrze jest znaleźć osobę, która jest bliska nam i dziecku i wykorzystać ją do podawania maleństwu pokarmów z butelki. Robimy tak dla tego, że my jako matki będziemy się kojarzyć noworodkowi z łatwym dostępem do karmienia, po co dziecko ma pić od nas mleko z butelki skoro może bezpośrednio zrobić to od nas, z naszej piersi. Jeżeli my same będziemy poić dziecko z butelki, mały człowiek będzie się buntował i protestował, a my bardzo szybko stracimy cierpliwość. Mleko z butelki płynie szybko, smoczek nie zawsze jest smaczny i dopasowany do buzi dziecka, wszystko to denerwuje maluszka i sprawia, że noworodek nie chce pić z butelki.

Kupmy więcej różnych smoczków, wypróbujmy, który będzie najbardziej przyjazny naszemu dziecku, próbujmy, próbujmy i próbujmy i nigdy się nie poddawajmy, aż w końcu pojenie dziecka stanie się naszym sukcesem.

Czasami dziecko cierpi na kolkę jelitową, wtedy płacze i wypina brzuszek, nie wszystkie mamy, zwłaszcza te mało doświadczone wiedzą o co naprawdę chodzi i właśnie w takich momentach też próbują dziecko poić z butelki, a wtedy to złe samopoczucie naszego malca, sprawia, że płacze i protestuje. Zwracajmy szczególną uwagę na zachowanie dziecka, na jego stan, niech butelka w momentach karmienia nie będzie najważniejszą sprawą, pomyślmy także, że może nie smakować mu smak dawanego mleka, że może jest za słodkie. Dziecko w końcu nauczy się pić z butelki, przecież w ten sposób będzie miało przez najbliższy czas podawane swoje posiłki.

A później będziesz oduczać dziecko picia z butelki

Następnym etapem będzie z kolei oduczenie dziecka picia z butelki, ale to już będzie inny temat, tak samo emocjonujący jak nauczenie dziecka picia ze smoczka.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu naszego dziecka, mieszanki, którą mu podajemy lub sposobu w jaki podajemy pokarm z butelki, zawsze możemy zasięgnąć porady od naszego rodzinnego lekarza, lub lekarza pediatry albo siostry środowiskowej, rozwiejemy w ten sposób wszelkie nasze wątpliwości i uspokoimy się.