Jak nauczyć dziecko koncentracji?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko koncentracji? została wyłączona

Wiele nastolatków oraz młodych ludzi ma problemy z nauką oraz wykonywaniem swoich obowiązków. Jest to konsekwencja problemów z koncentracją, które pojawiały się już w najmłodszych latach życia, lecz nie były zauważone przez rodziców, bądź nauczycieli. Dlatego też warto obserwować swoje pociechy, a nawet w przypadkach, gdy wydaje się, iż nie występuje problem ze skupieniem uwagi na konkretnych działaniach to nauka koncentracji u dziecka spowoduje, iż jego umiejętności analityczne wzrosną oraz o wiele łatwiej będzie ono potrafiło wprowadzić się w stan skupienia, a co za tym idzie także wydłużyć czas jego trwania.

Poznaj swoje dziecko

Niewątpliwie młode umysły różnią się od dorosłych, jednak każde dziecko jest indywidualnością. Warto zauważyć co pomaga dziecku w koncentracji, czy łatwo się ono rozprasza. Nie powinno się ganić najmłodszych gdy podczas wykonywania zadania, czytania, czy odrabiania prac domowych machają nogami, czy bawią się długopisem. Być może właśnie to powoduje, że dziecko łatwiej się skupia. Utrzymanie stanu koncentracji u dzieci jest bardzo trudne, ponieważ każda drobnostka może stać się rozpraszaczem. Nie chodzi o to, by wyeliminować z otoczenia dziecka wszystkie rzeczy, które mogą je rozpraszać, a pomóc mu nauczyć się nie zwracać na nie uwagi i skupić na konkretnej czynności. Problemy z koncentracją u dziecka zazwyczaj pojawiają się w sytuacjach, gdy musi ono usiąść i odrabiać zadania domowe, czy czytać. Jest to do wyćwiczenia i każde dziecko można nauczyć koncentracji, jednak na początku jest to trudne, ponieważ samo wejście w stan skupienia jest dla wielu niewykonalne. Jeśli uczy się swoje pociechy jak osiągnąć ten stan, to będą one w stanie zrobić to samodzielnie. Wymaga to jednak początkowego zaangażowania rodzica, gdyż w szkole nauczyciel nie ma czasu ani możliwości, aby zająć się każdym dzieckiem indywidualnie.

Jak nauczyć dziecko koncentracji?

Najważniejsze, by nie wymagać od dziecka zbyt wiele od razu. Należy uczyć go koncentracji stopniowo. Na początek wystarczy, że będzie ono w stanie skupić się na kilka minut, by wykonać proste zadanie. Warto zastosować naukę poprzez zabawę, czy lekką rywalizację. Gdy dzieci będą czerpały przyjemność z nauki koncentracji oraz traktowały to jako rozrywkę, to nie będzie się to im kojarzyło negatywne, nie będą dzięki temu niechętnie podchodziły do zadań, które wymagają skupienia. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, które zachęcą dzieci to tego, aby trenowały koncentracje. Jednym z nich jest zabawa w podkreślanie liter. Wystarczy dać dziecku tekst i poprosić je o podkreślenie każdego „r”, bądź „o”. Dobrze, jeśli w tym samym czasie będziemy wykonywali to samo ćwiczenie, a po wszystkim porównamy z dzieckiem ile liter opuściliśmy. Dzięki temu dziecko będzie wykonywało zadanie samodzielnie, ale będzie czuło, iż nie jest w tym same. Dodatkowy aspekt rywalizacji zmotywuje dziecko do tego, aby wykonało zadanie jak najlepiej. Wspólne sprawdzanie nie tylko przedłuży czas skupienia, ale także nauczy dziecka pracy z inną osobą.

Istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać wspólnie. Dobrze, aby dziecko stopniowo otrzymywało trudniejsze, bądź wymagające większej ilości czasu zadania. Warto zadbać o to, aby miały one jakiś cel i efekt pracy był widoczny. To motywuje dziecko i powoduje, iż jest ono zadowolone ze swojej pracy.