Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką? została wyłączona

Gdy dziecko osiąga taki wiek, że poza mlekiem matki zaczyna go interesować też inne jedzenie, a pediatrzy pozwalają na stopniowe wprowadzanie innych pokarmów, warto w miarę możliwości z tego korzystać. Oczywiście, sześciomiesięczne dziecko nie będzie jadło samodzielnie, należy podawać mu rozdrobnione jedzenie na łyżeczce (większość dzieci jeszcze wtedy nawet nie ma zębów lub ma w niewielkiej ilości, maluszek nie pogryzie czegoś twardego).

Co podawać na łyżeczce?

Co podawać na początku? Zawsze sprawdzaj, jaka żywność jest odpowiednia dla wieku twojego dziecka. Maluszki zwykle zaczynają swoją jedzeniową przygodę z musami owocowymi, ponieważ są słodkie i dzieci chętnie po nie sięgają, a przy okazji są zachęcone do dalszego rozwijania swojej diety. Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką? Przede wszystkim sama musisz określić moment, w którym dziecko będzie gotowe na sięgnięcie po coś nowego. Jedzenie łyżeczką jest dla malucha zupełnie nieznanym doświadczeniem. Naturalnym odruchem jest złapanie łyżeczki, ale już operowanie nią niekoniecznie. Przede wszystkim nie podawaj łyżeczki do ręki zbyt wcześnie. Wcześnie to znaczy wtedy, gdy dziecko jeszcze ma nawyk wypychania jedzenia z jamy ustnej przy pomocy języka. Jeśli ty będziesz trzymać łyżeczkę, możesz mu pomóc z jedzeniem, maluszek nie jest jeszcze na tyle sprawny, by to kontrolować.

Samodzielne jedzenie łyżeczką

Gdy twoje dziecko podrośnie na tyle, że potrafi utrzymać łyżeczkę i trafić nią do ust, postaraj się je sadzać przy stole razem z wami. Pokazuj, że wy też jecie sztućcami, nie przejmuj się porozrzucanym jedzeniem i brudnymi ubraniami malucha. Jeśli nauka jedzenia łyżeczką zacznie się wcześniej, to później pobrudzone bluzki po każdym obiedzie będą już tylko wspomnieniem.
Przy nakładaniu obiadu dla dziecka pamiętaj o zmniejszeniu porcji. Dziecko, które usiłuje jeść samo, nie zje takiej ilości, jaką mogło zjadać dotychczas z twoją pomocą. Nałóż mu tylko trochę do miseczki i zachęć do jedzenia. Możesz też wypróbować metodę 1-1, czyli raz dziecko je ze swojej miseczki, a raz ty go karmisz z drugiej. W ten sposób przejście do samodzielnego jedzenia nie będzie dla dziecka tak dużym szokiem. Nie przejmuj się, jeśli maluch nie ma ochoty na chwytanie łyżeczki, a już na pewno nie chce jej używać do celów innych niż zabawa. W końcu nadejdzie taki moment, że dziecko będzie się wręcz domagało samodzielnego jedzenia. Postaraj się też przed nauką przyzwyczaić malucha do zakładania śliniaczka, żeby później nie denerwował się na jego widok. Nauka nowości jest dla dziecka pasjonująca, ale codzienne włączanie pralki z pewnością nie przyniesie tyle radości. Możesz też wyłożyć podłogę wokół miejsca, w którym je dziecko, matą, która uchroni drewno od zabrudzeń.
Niektóre dzieci, zamiast skupiać się na jedzeniu, zaczynają się bardziej interesować przedmiotami, w którym mama przynosi wspomniane jedzenie, a więc buteleczkami, miseczkami itd. Czasem dziecko nauczy się jeść łyżeczką, ale jest bardziej zainteresowane rozrzucaniem jedzenia, kup więc miseczki, które za pomocą przyssawki przytwierdza się do stoliczka.