Jak leczyć katar u niemowlaka i noworodka?
admin Możliwość komentowania Jak leczyć katar u niemowlaka i noworodka? została wyłączona
Katar to jedna z najbardziej powszechnych, niezbyt szkodliwych, ale jednak bardzo przykrych dolegliwości. Przytrafia się nam, dorosłym nawet kilka razy do roku, więc prędzej czy później można się spodziewać kataru nawet u swojego kilkumiesięcznego bobasa. Zanim zaczniesz wyrzucać sobie, że nie dość dobrze zadbałeś o zdrowie swojego dziecka w okresie przeziębień, uspokój się i uświadom sobie, że katar to naturalna reakcja obronna organizmu na drobnoustroje w drogach oddechowych – więc świadczy o tym, że system immunologiczny dziecka działa bez zarzutu, a dolegliwość tę niemowlak mógł złapać bez względu na to, jak ciepło go ubierasz jesienią i jak bardzo izolujesz od ludzi chorych i zarażających.
Co na katara u niemowlaka?
Istotne jest jednak co na katar u niemowlaka? W końcu jest to dziecko, które większość czasu spędza w pozycji na plecach, więc wydzielina spływa mu do nosa i utrudnia oddychanie. Maluch nie potrafi jeszcze wysmarkać nosa, więc naprawdę problematyczne jest ulżenie mu, gdy dokucza mu katar. Zatem jak leczyć katar u niemowlaka? Najważniejsze to odciąganie wydzieliny zalegającej w nosie, nie zaś hamowanie jej wydalania.
Dobry i sprawdzony sposób na katar u niemowlaka to stosowanie specjalnych urządzeń, które w mechaniczny sposób odciągają wydzielinę z nosa. Używa się ich na zasadzie zasysania wydzieliny przez usta z każdej z dziurek nosa – co wbrew pozorom nie jest ani niehigieniczne, ani obrzydliwe, a sprawnie pozwala się pozbyć wydzieliny. Nosek malucha należy też nawilżać, najlepiej robić to roztworem soli morskiej dostępnej powszechnie w każdej aptece. Wygodny spray pozwoli wtłoczyć do noska odpowiednią ilość preparatu, który ma dwa zadania – po pierwsze, rozpuszcza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej wypływanie, a po drugie – nawilża drogi oddechowe dziecka.
Do zakatarzonego niemowlaka musisz mieć cierpliwość
Kiedy niemowlakowi dokucza katar, warto być dla niego bardziej wyrozumiałym – maluch może wtedy więcej płakać, mieć mniejszy apetyt i być rozdrażniony. Należy robić wszystko, by płakał jak najmniej, gdyż płacz znacznie pobudza wydzielanie wydzieliny z nosa. Oprócz tego, dobrze jest układać dziecko w pozycji na brzuszku – to nie tylko dodatkowy trening mięśni i pleców dla niego, ale również sposób na to, by katar swobodnie wypływał z nosa, zamiast zalegać w płucach. Delikatny katar nie wymaga kontaktowania się ze specjalistą. Jeśli jego konsystencja jest wodnista, a kolor jasny lub przezroczysty, wówczas nie jest to nic niepokojącego i powinno przy odpowiedniej pielęgnacji zniknąć samo po kilku dniach. Jednak gdyby katar zaczął gęstnieć, być koloru zielonego, wówczas należy udać się do lekarza, gdyż możliwe, że stan zapalny objął już inne obszary dróg oddechowych. Unikajmy w czasie kataru podawania niemowlakowi jakichkolwiek leków, a już tym bardziej kropli do nosa dla dorosłych! Dopuszczalne jest jedynie stosowanie aromatycznych naklejek na pościel lub delikatnych inhalacji albo kąpieli z dodatkiem substancji ułatwiających oddychanie i uspokajających dziecko, by lepiej mu się oddychało, a więc i spało w nocy.