Jak kąpać noworodka bezpiecznie i sprawnie?

admin Możliwość komentowania Jak kąpać noworodka bezpiecznie i sprawnie? została wyłączona

Kąpanie noworodka bywa stresujące szczególnie dla tych rodziców, którzy doczekali się swojego pierworodnego dziecka. Jeśli ta sytuacja dotyczy także ciebie, nie martw się. Pomożemy ci opanować tę trudną sztukę w każdym, nawet najmniejszym aspekcie. Kąpiel noworodka może być przyjemna zarówno dla rodziców, jak i dla malucha pod warunkiem, że zadbamy o kilka szczegółów.

1. Na początek: woda

Bezpieczna kąpiel noworodka powinna zacząć się od sprawdzenia wody. Woda nie może być ani za gorąca, ani za zimna. Pamiętaj, że ten mały człowieczek jest bardzo drażliwy na wszelkie zmiany. Temperatura pomieszczenia także powinna być odpowiednia, żeby dziecko nie doświadczyło zbyt dużego szoku po wyjęciu z przyjemnej, ciepłej wanienki. Jeśli kąpiesz dziecko latem, to na ogół jest tak ciepło, że nie ma potrzeby dogrzewania łazienki czy sypialni. Jeśli jednak musisz myć noworodka zimą czy też jesienią, koniecznie zadbaj o grzejnik elektryczny lub termowentylator, dzięki któremu w łazience będzie ciepło. Kluczowa jest też temperatura wody. Zawsze sprawdzaj wodę ręką lub łokciem przed włożeniem dziecka. Jeśli nie masz aż takiego wyczucia i nie potrafisz zdecydować, czy woda jest odpowiednia dla dziecka, kup specjalny termometr do wanienki. W niektórych sklepach zamiast termometrów można dostać specjalne naklejki, które zmieniają kolory w zależności od temperatury. Dzięki nim będziesz mogła kontrolować temperaturę wody na bieżąco.

2. Kącik kąpielowy

Staraj się umieścić wszystko jak najbliżej wanienki, tak, żeby nie biegać z rozebranym dzieckiem przez połowę pokoju. Kącik kąpielowy oszczędzi ci sporo stresu. Jeśli wcześniej przygotujesz sobie wszystkie kremy, nowe śpioszki, pieluchę i ręczniki, to później wytarcie i przebranie dziecka pójdzie sprawnie, a ty zaoszczędzisz sobie wam niepotrzebnego stresu. Pamiętaj, że dziecko po kąpieli łatwo może się przeziębić, więc ubieraj go możliwie jak najszybciej od razu po wyjęciu z wanienki.

3. Uważaj na ruchy

Niektóre dzieci w kąpieli zachowują się wyjątkowo spokojnie, bo woda kojarzy im się z życiem płodowym, inne są raczej drażliwe. Noworodek może się bać, dlatego nie dokładaj mu dodatkowego stresu. Przemawiaj do niego spokojnych, cichym głosem, nuć jakąś znaną melodię. Niech twoje ruchy będą delikatne i opanowane, nie wykonuj żadnych gwałtownych gestów, które mogłyby go zestresować. Postaraj się nie przeciągać kąpieli, czas na zabawę przyjdzie, gdy dziecko podrośnie. Pamiętaj też, że maluchowi nie powinno się moczyć pępka, dopóki pępowina sama nie odpadnie. Staraj się w na czas kąpieli okrywać pępek np. gazikiem lub pieluszką tetrową.

4. Kiedy i jak kąpać noworodka?

Często przy kąpaniu prym wiodą… tatusiowe, bowiem mamy nie czują się komfortowo, gdy trzymają maluszka w wodzie, co sprzyja ślizganiu się. Połóż na dno pieluszkę tetrową, dzięki temu unikniesz „uciekaniu” malucha z rąk. Jeśli tata chce pomóc, pozwól mu i nie bój się, na pewno będzie trzymał dziecko z dokładnością. Malucha najlepiej kąpać wieczorem, to go odpowiednio nastroi do snu.