Jak i po co masować brzuch noworodka?

admin Możliwość komentowania Jak i po co masować brzuch noworodka? została wyłączona

Niejedna młoda mama nie ma pojęcia, jak ważny jest masaż brzucha noworodka. A jeżeli nie zdaje sobie z tego sprawy, to zapewne nie będzie też tej czynności wykonywać. Jednak warto docenić taką z pozoru prozaiczną czynność.

Po co masować brzuch noworodka?

O to najlepiej zapytać doświadczonych już rodziców jak również lekarza czy położną. Takie osoby z pewnością wiedzą, że prawidłowo wykonywany masaż brzucha noworodka pozwala uniknąć bólu brzuszka, a także kolek. To właśnie te ostatnie stanowią prawdziwą zmorę nie tylko dla maluszka, ale również opiekujących się nim rodziców. Szczególnie ci młodzi, niemający doświadczenia, mogą być przerażeni wielogodzinnym płaczem swojego malutkiego dziecka. Kiedy nie wiadomo o co chodzi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to właśnie kolka lub problemy z jelitami. Po co masować brzuch noworodka? Właśnie po to, aby ulżyć dziecku w tych dolegliwościach. To najważniejsze. Rodzice powinni jednak pamiętać, że systematyczny masaż brzucha noworodka pomaga również zmniejszyć ryzyko pojawiania się bólu, kolki czy problemów z jelitami w przyszłości. Warto zatem wykonywać go możliwie często, pamiętając o tym, po co masować brzuch noworodka. Perspektywa ochrony dziecka przed bólem to z pewnością najlepsza motywacja dla każdego rodzica.

Opiekunowie dzieci, które dopiero pojawiły się na świecie, muszą zatem wiedzieć, jak ważny jest masaż brzucha noworodka. Nie sposób nie doceniać tej czynności. Poza jej największymi zaletami, trzeba jednak wiedzieć także to, jak masować brzuch noworodka. Prawidłowa technika ruchu również ma tu ogromne znaczenie. Trzeba wykonywać masaż delikatnie, ale również z dopasowaną siłą nacisku. Zwłaszcza początkujący rodzice mogą mieć z tym zadaniem problem. Na szczęście jednak większość szybko orientuje się, z jaką siłą należy masować malucha. Samo dziecko z biegiem czasu poprzez swoją reakcję na dotyk pokazuje, jak masować brzuch noworodka. Taki masaż musi być dla malucha przyjemny. Należy stosować koliste ruchy i przesuwać się w dół brzucha, zaczynając od klatki piersiowej.

Jak masować brzuch noworodka?

Ważne jest by odpowiednio przygotować warunki do masażu dla małego dziecka. Przyda się oliwka, nieocenione będą ciepłe dłonie mamy lub taty. Zimne ręce zapewne zostaną odebrane jako coś nieprzyjemnego. Odpowiadając sobie na pytanie, po co masować brzuch noworodka, można też wskazać na wartość relaksacyjną takiego zabiegu. Dzieci podobnie jak dorośli stresują się różnymi sytuacjami. Masaż natomiast powinien je odprężać, kojarzyć się z czymś przyjemnym. W tym miejscu ponownie należy podkreślić, że jak masować brzuch noworodka, to najlepiej kilka razy dziennie i raczej zapobiegawczo niż w celu pozbycia się kolki. Trzeba to robić kilka razy dziennie, co początkowo może wydawać się trudne. Wystarczy jednak opanować technikę masowania małego brzuszka i wyznaczyć sobie w miarę regularne pory na tę czynność. Tym bardziej, że masować nie należy dzieci głodnych ani też tych przed chwilą nakarmionych. Trzeba natomiast odczekać minimum trzydzieści minut po posiłku.