Jak czyścić uszy dziecku, niemowlakowi i noworodkowi?

admin 1

Czyszczenie uszu dziecka wcale nie musi być tak trudne i niebezpieczne jak by się wydawało. Wystarczy zachować kilka ważnych rad i postępować zgodnie ze wskazówkami specjalistów,a wszystko powinno zakończyć się oczekiwanym efektem.

Jest to ważnych zabieg higieniczny, gdyż zaniedbanie jego może skutkować słabnącym słuchem dziecka, a w efekcie głuchotą oraz tworzeniem się korka woskowinowego. Aby zapobiec temu drugiemu należy od czasu do czasu stosować preparat pozwalający woskowinie wypłynąć na wierzch w naturalny sposób. O dobór odpowiedniego preparatu najlepiej zapytać lekarza.

Inaczej będziemy czyścić uszu dziecka w wieku niemowlęcym, a inaczej kilkulatka, więc jak wyczyścić uszy dziecku, które nie skończyło jeszcze pierwszego roku życia? Otóż trzeba zapamiętać, by pod żadnym pozorem nie używać patyczków kosmetycznych. Bardzo łatwo jest uszkodzić przewód słuchowy dziecka lub jego błonę bębenkową. Może być to także przyczyną infekcji. Wystarczy, że delikatnie obmyjesz wodą z mydłem małżowinę uszną dziecka i delikatnie powycierasz ręcznikiem. Powtarzaj to dwa do trzech razy w tygodniu o ile nie zajdzie potrzeba wykonywania tej czynności częściej.

Odpowiedź na pytanie jak czyścić uszy dziecku kilkuletniemu jest prosta. Używając wacika oczyszczaj woskowinę, która wypłynęła z ucha dziecka oraz ujście przewodu słuchowego.

Podczas tego zabiegu ważna jest także odpowiednia pozycja dziecka. Najlepiej ułóż je na boku, gdyż wtedy będzie ci łatwiej dostać się do trudnych rejonów uszu.

Z tyłu głowy dziecka, za jego uszami często gromadzi się biały nalot. Nie należy się tego obawiać, gdyż są to tylko resztki mleka ściekające podczas karmienia. Aby się ich pozbyć wystarczy delikatnie je przemyć ciepłą wodą i powycierać. Należy pamiętać, by skórę dziecka dokładnie osuszyć, gdyż nie wytarta do końca woda, może powodować odparzenia. Nie są one bardzo bolesne, aczkolwiek mogą być dokuczliwe. W przypadku ich wystąpienia należy stosować kremy łagodzące. Można także usuwać to na bieżąco po każdym karmieniu, gdy jeszcze nie zaschły i są łatwiejsze do zmycia.

Jednym z najczęściej słyszanych mitów jest ten, że woda może uszkodzić słuch dziecka. Jest on w stu procentach fałszywy, gdyż wewnętrzne struktury uszu potrafią sobie z tym świetnie poradzić. Kolejnym popularnym mitem jest ten mówiący o kolorze woskowiny. Jakoby ciemniejszy jej kolor świadczył o chorobie. Jest to również nie prawda, gdyż kolor woskowiny usznej u dzieci przybiera kolory od jasnych, aż po ciemne. To samo tyczy się konsystencji i gęstości woskowiny.

Wokół czyszczenia uszu naszych małych pociech nagromadziło się wiele mitów, które należy zweryfikować przed przystąpieniem do procedury. Zanim weźmiesz się do roboty zdobądź potrzebną do tego wiedzę i wtedy śmiało działaj. Przede wszystkim trzeba zabrać się do tego ostrożnie i bez pośpiechu. Postaw na jakość, a nie na szybkość, a wszystko będzie dobrze. Nie jest to, aż tak trudny zabieg pod warunkiem, że jesteś odpowiedzialnym i rozważnym rodzicem bądź opiekunem.