Jak czyścić nosek dziecku?

admin Możliwość komentowania Jak czyścić nosek dziecku? została wyłączona

Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości górnych dróg oddechowych jest oczywiście katar, który dotyczy w równym stopniu dzieci jak i dorosłych. Świeżo upieczeni rodzice powinni przygotować się psychicznie do zmagań z katarem u niemowlaka, gdyż jest niemal pewne, że w końcu on wystąpi i dziecku trzeba będzie wówczas pomóc. Każdy rodzic powinien sobie jednak zdać sprawę z tego, czym jest tak naprawdę katar. Jest to po prostu odruch obronny organizmu, który pozwala pozbyć się drobnoustrojów z górnych dróg oddechowych, powodujących stan zapalny. Wydzielina, jaką w zwiększonej ilości produkują nasze gruczoły, pozwala związać drobnoustroje i wydalić je na zewnątrz, by oczyścić drogi oddechowe. Zaleganie drobnoustrojów w drogach oddechowych jest groźne i może prowadzić do pogłębienia stanu zapalnego u dziecka. Te informacje są niezwykle ważne dla rodziców – nie wolno w żaden sposób hamować wydalania wydzieliny z nosa dziecka, ani stosować żadnych środków, które miałyby zmniejszyć jej ilość.

Czyść nosek dokładnie

Pomoc przy katarze u dziecka polega jedynie na tym jak wyczyścić nosek dziecku, bo o ile wydalanie kataru jest reakcją jak najbardziej prawidłową na stan zapalny górnych dróg oddechowych, o tyle zwiększona ilość śluzu w wąskiej jamie nosowej może prowadzić do trudności z oddychaniem, a nawet uduszenia. Zatem nosek dziecka należy dokładnie czyścić z wydzieliny i tylko w ten sposób pomagać dziecku, które ma katar. Nie zawsze katar wymaga tez konsultacji ze specjalistą.

Sposoby na bezinwazyjne wyczyszczenie noska

Jak czyścić nosek dziecku? U niemowlaków ważne jest, by w ciągu dnia malec jak najwięcej czasu spędzał leżąc na brzuchu, by wydzielina swobodnie mogła mu wypływać z noska. Wtedy należy ją od czasu do czasu wycierać chusteczką lub odciągać aspiratorem. Czyszczenie nosa dziecku jest sprawą prostą, lecz nie zawsze przez dziecko lubianą. Są dwa urządzenia do odciągania wydzieliny u niemowląt – popularna gruszka, od której używania odchodzi się obecnie coraz częściej, orz aspirator, którego stosowanie jest bardzo proste i bardzo skuteczne. Jest również bardziej higieniczne niż gruszka. Aspirator składa się z długiego drenu, na którego końcach jest przytwierdzona końcówka z filtrem, wkładana do dziurek nosa dziecka, a z drugiej strony jest ustnik, którym rodzic zasysa powietrze, w sposób fizyczny wyciągając wydzielinę nawet z najgłębszych partii górnych dróg oddechowych.

Czyszczenie noska dziecku to podstawowa pomoc przy katarze zarówno u niemowląt jak i małych dzieci, które bądź to nie potrafią, bądź nie chcą samodzielnie dmuchać noska. Nosek należy też nawilżać od wewnątrz wodą morską, której roztwór świetnie wpływa na ułatwienie oddychania u dziecka. Dzięki aplikacji wody morskiej do nosa rozpuszcza się też gęsta wydzielina w nosie, co ułatwia jej wypływanie, a w rezultacie również odciąganie wydzieliny przez rodziców. Dobrze jest również od jak najmłodszych lat uczyć dziecko bardzo przydatnej umiejętności smarkania nosa w chusteczkę, co w przyszłości zaoszczędzi kłopotu, np. gdy dziecko pójdzie do przedszkola.