Dziecko mnie wkurza! Czyli jak wytrzymać z dzieckiem?

admin Możliwość komentowania Dziecko mnie wkurza! Czyli jak wytrzymać z dzieckiem? została wyłączona

Macierzyństwo to piękna przygoda w życiu każdej kobiety. Z jednej strony wiążę się z niecierpliwym oczekiwaniem na potomka i radosnymi przygotowaniami w stanie błogosławionym. Kupowanie uroczych, małych ciuszków i bucików, szukanie idealnego wózka, wreszcie zbieranie zapasu pieluch i rady spływające od wszystkich członków rodziny. Przyszła mama nie ma lekko, na tym etapie jednak prawie zawsze jest zadowolona i zrelaksowana, a przede wszystkim z radością oczekuje na przywitanie się z maleństwem.

Jak wytrzymać z dzieckiem?

Większość problemów zaczyna się wtedy, gdy dziecko pojawi się na świecie. Poza wspaniałymi, wzruszającymi chwilami są też momenty załamania psychicznego i bezradności. Mamy nie są robotami, które w każdej chwili niezłomnie radzą sobie z pociechami. Mamy to też ludzie, którym zdarzają się chwile kryzysowe i dni pełne łez i rozpaczy. Jak wytrzymać z dzieckiem, gdy czujesz, że już nie dajesz rady? Przede wszystkim weź kilka głębokich oddechów i policz do dziesięciu. Następnie pomyśl, że nie jesteście ze sobą za karę, ale dlatego, że się kochacie. Dziecko może płakać z różnych powodów, ale niezależnie od tego, co się dzieje, potrzebuje bliskości matki. Postaraj się uspokoić malucha i siebie jednocześnie, zaśpiewaj coś wesołego albo włącz piosenkę, która poprawia ci humor i zacznij tańczyć z maluchem w ramionach. Nie poddawaj się apatii i rozpaczy. Powiedz też partnerowi o twoich wahaniach nastroju. Ojciec, tak samo jak matka, powinien się angażować w pełni w opiekę nad dzieckiem. Jeśli ty już nie dajesz rady, niech on przejmie obowiązki, nawet na kilka godzin, gdy wraca z pracy. W tym czasie wyjdź z domu i zrób sobie chwilę relaksu. Skocz na basen lub na kawę z przyjaciółką, przejdź się do spa, idź pobiegać albo po prostu przewietrz głowę na spacerze. Zobaczysz, że gdy po takim odpoczynku wrócisz do domu, zupełnie inaczej spojrzysz na swoje malucha. „Dziecko mnie wkurza” to zwrot często powtarzany przez mamy, nie zmienia to jednak faktu, że kochają swoje dzieci, czasem po prostu muszą odpocząć od nich i pobyć same (lub wprost przeciwnie, spotkać się z innymi ludźmi).

Jak wytrzymać ze starszakiem?

A dzieci starsze? Co robić gdy dziecko mnie denerwuje? Po prostu powiedz mu o tym. Zamiast krzyczeć i robić nieprzyjemną atmosferę, wyjaśnij maluchowi, że jesteś zdenerwowana i nie masz ochoty z nim teraz rozmawiać. Dodaj, że nie chcesz na niego krzyczeć, a to się może zdarzyć, bo nie masz humoru i poproś, żeby zajął się sobą przez chwilę. Postaraj się w tym czasie wypić kawę lub herbatę, odpocząć, przypomnieć sobie coś miłego. Zwykle nawet pięć minut spokoju na zebranie myśli bardzo pomaga. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z niej. Jeśli nie, znajdź dziecku zajęcie i dzięki temu wygospodaruj czas dla siebie. Większość dzieci uwielbia bawić się kuchennymi sprzętami, wystarczy więc, że wyciągniesz kilka garnków i zaproponujesz maluchowi przesypywanie kasztanów lub klocków. Pamiętaj też o tym, by każdego dnia wygospodarować choć chwilkę czasu tylko dla siebie. To bardzo ważny punkt na planie codziennych zajęć.