Dywan do pokoju dziecięcego – czy to dobry pomysł?

admin Możliwość komentowania Dywan do pokoju dziecięcego – czy to dobry pomysł? została wyłączona

Urządzając pokój dla dziecka, warto pamiętać o detalach. Oprócz łóżeczka, szafy i skrzyni na zabawki, ważną rolę odgrywają także dekoracje. Niektóre z nich – jak dywan – mogą pełnić podwójną rolę: ozdabiać wnętrze, ale i zapewniać maluchowi większą wygodę. Czy dywanik dla dziecka to dobry pomysł?

Czy warto kupić dywan do pokoju dziecięcego?

Rozważając zakup dywanu do pokoju dziecka, rodzice mierzą się z wieloma wątpliwościami. Są przekonani, że ten będzie trudny w czyszczeniu i może stać się siedliskiem kurzu, niebezpiecznego dla małych dzieci, zwłaszcza z alergiami. Czy to słuszne obawy?
Okazuje się, że dywan, o ile zostanie prawidłowo wybrany, nie tylko nie będzie gromadził brudu, ale przede wszystkim znacznie wzmocni bezpieczeństwo malucha. Bawiąc się na ziemi, pociecha nie będzie musiała siedzieć na zimnej podłodze, a w razie upadku, dywan zapewni jej amortyzację i zapobiegnie poważnym zranieniom.

Jaki dywan dla dziecka?

Jaki dywan wybrać, żeby był estetyczny i praktyczny? Jeśli chodzi o rozmiar, dywan powinien być na tyle duży, żeby zapewniał odpowiednią ilość miejsca do zabawy. Dziecko powinno móc swobodnie rozłożyć zabawki, książeczki i inne gadżety, którymi chętnie bawi się na ziemi. Najlepszym wyborem będzie dywan z antypoślizgową podkładką lub na tyle ciężki, że nie będzie przesuwał się po podłodze. Włosie powinno być krótkie, żeby nie zbierało kurzu ani nie utrudniało na przykład zabawy klockami, która wymaga płaskiej powierzchni. Rodzice małego alergika mogą zdecydować się na dywan nadający się do prania – te w swojej ofercie ma coraz więcej producentów.
Jeśli chodzi o estetykę, najlepiej kierować się upodobaniami dziecka oraz stylistyką pokoju. Dywanik (https://zbygniew.pl/rodzina/porady/jaki-dywan-do-pokoju-dzieciecego/) powinien pasować do jego kolorystyki oraz wykończenia. Wielu maluchom podobają się dywany z aplikacjami – na przykład miastem z ulicami, po których można jeździć zabawkowymi samochodzikami, albo grą w klasy. Ta opcja uczyni z dywanu dodatkową atrakcją i zachęci pociechy do kreatywnej zabawy i odrobiny ruchu.