Czy warto kupić dziecku nawilżać powietrza?

admin Możliwość komentowania Czy warto kupić dziecku nawilżać powietrza? została wyłączona

Czy warto kupić dziecku nawilżać powietrza? Warto, bez względu na to, czy mieszka się w domu, czy w bloku, powietrze w budynku bardzo często jest suche, zwłaszcza w okresie, kiedy bez centralnego ogrzewania nie da się żyć, bo temperatury są bardzo niskie. Wysuszone błony śluzowe w nosie, w buzi, w gardle bardzo utrudniają oddychanie, powodują częstsze reakcje alergiczne na kurz i pył unoszący się łatwo w zbyt suchym pomieszczeniu. Jakość funkcjonowania, a zwłaszcza jakość snu dziecka pogarsza się w zbyt suchym pokoju. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze chociażby zwykły katar – dziecko naprawdę niepotrzebnie się męczy. Na pewno każdy przez to przechodził, nic przyjemnego. Nawilżacz powietrza do dziecięcego pokoju nie jest dużym wydatkiem a efekty bardzo szybko dadzą się zauważyć. Poza tym zdrowie i zadowolenie dziecka nie jest przeliczalne na pieniądze.

Po co dziecku nawilżacz powietrza?

Gdy wilgotność powietrza spada, a powietrze robi się suche dokuczać mogą dziecku różne dolegliwości, na przykład ból oczu (przesuszone spojówki), ból głowy, niekomfortowe oddychanie i przesuszona śluzówka nosa. Nie każdy wie, że suche powietrze sprzyja chorobom. Kiedy dojdzie do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych przestają one pełnić swoją ochronną funkcję i bariera odgradzająca organizm od bakterii zostaje przerwana i drogi oddechowe stają się łatwym celem dla wszelkich infekcji atakujących przesuszone błony. Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia powietrza pomaga w zwykłym funkcjonowaniu, niweluje bóle głowy i zmęczenie, pomaga szybciej wrócić młodemu organizmowi do formy po przebytym przeziębieniu i zapobiega nawrotom.

dpowiednie nawilżenie powietrza ważne jest również dla skóry dzieci. Naskórek najmłodszych jest bardzo wrażliwy. Doskonale wiemy, że już od pierwszych dni należy dbać o skórę noworodka zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia przy użyciu kremów, oliwek czy emolientów, im starsze dzieci, tym wymagania te maleją. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć całkowicie o pielęgnacji skóry. Zacząć należy od zapewnienia odpowiedniego nawilżenia powietrza właśnie. Rynek nawilżaczy powietrza oferuje różne ich rodzaje od zwykłych zawieszek z wodą na kaloryfer po zaawansowane technologicznie nawilżacze z jonizatorami. Warto wybrać nawilżacz wysokiej jakości, posłuży on nam długo i będziemy pewni, że rzeczywiście powietrze jest nawilżane.

Nawilżaj z umiarem

Wszystko to nie oznacza, że należy nawilżać, nawilżać jeszcze raz nawilżać bez opamiętania i bezmyślnie. Bardzo ważny jest poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, co oznacza, że trzeba ten poziom jakoś zbadać. Mnóstwo nawilżaczy mierzy taki poziom i informuje, gdy w pomieszczeniu wilgotność jest odpowiednia. Zbyt duża wilgotność pomaga rozwijać się grzybom i pleśni, dlatego umiar w nawilżaniu również jest wskazany. Zatem czy dzieci potrzebują nawilżaczy powietrza? Zdecydowanie tak, dla ich zdrowia, dobrego samopoczucia i dla komfortu rodziców, którzy także na tym skorzystają a być może zaopatrzą się w swój egzemplarz?