Co robić, gdy objawy porodu pojawiają się przed terminem?

admin Możliwość komentowania Co robić, gdy objawy porodu pojawiają się przed terminem? została wyłączona

Pierwsze objawy porodu są sytuacją bardzo stresującą zarówno dla matki jak i dziecka. Kobieta odczuwa strach przed bólem a maluch lęk przed nagłą zmianą trybu życia. Jeżeli do tych objawów dochodzi przed wyznaczonym terminem, tym bardziej jest to utrudnione.

Objawy porodu przed 24. tygodniem

Matka odczuwająca skurcze przed 24 tygodniem ciąży, powinna niezwłocznie znaleźć się w szpitalu ginekologicznym, w którym funkcjonuje oddział dla wcześniaków. Lekarze postarają się zatrzymać akcję porodową w miarę możliwości oraz zdiagnozować jego przyczynę

Wcześniak nie jest dobrze przystosowany do życia poza jamą macicy. Pomimo tego, że w ośrodkach ginekologicznych udaje się odratować wcześniaki które nie mają nawet 20 tygodni – jest to czynność jednak bardzo niebezpieczna. Dzieci w takim okresie mają bardzo małe szanse na samodzielne funkcjonowanie. Przyczynia się do tego brak rozwoju podstawowych układów ciała- a w szczególności układu oddechowego, który jest niezbędny do życia noworodka.

Objawy porodu w tygodniu 24.-36.

Jeżeli poród rozpocznie się pomiędzy 24 a 36 tygodniem ciąży, dziecko będzie potrafiło funkcjonować jedynie przy pomocy aparatury medycznej i będzie wymagało przebywania na oddziale intensywnej terapii opieki medycznej przez dłuższy okres czasu.

Jeżeli dziecko urodzi się w wyżej wymienionym terminie, będzie miało o wiele większe szanse na przeżycie niż dziecko urodzone przed 24. tygodniem ciąży. Przez pierwsze lata życia jednak, będzie musiał być pod stałą kontrolą lekarza.

Objawy porodu po 36. tygodniu

Po 36 tygodniu ciąży pojawienie się objawów porodowych nie zwiastuje niczego groźnego a dzieci najczęściej rodzą się zdrowe. Przesunięcie terminu porodu może mieć związek z czynnikami fizjologicznymi bądź nieprawidłowym ustalaniem daty porodowej. Jest to sytuacja w pełni bezpieczna.

Dzieci urodzone po 36 tygodniu ciąży mają największe szanse na przeżycie, gdyż ich struktura działa i narządy wewnętrzne są dobrze wykształcone i umożliwiają samodzielne funkcjonowanie na zewnątrz macicy.