Co robić gdy niemowlę nie robi kupy?

admin Możliwość komentowania Co robić gdy niemowlę nie robi kupy? została wyłączona

Niemowlę – słodka istotka, bezbronna i potrzebująca stale naszej opieki. Wszystko jest doskonale dopóki dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych problemów, czasami jednak pojawiają się przeszkody, które trzeba wspólnie pokonać. Nie trzeba jednak panikować.

Brak kupy może być problemem

Problem pojawia się na przykład wtedy, gdy niemowlę nie robi kupy. Niestety jest to bolączka wielu rodziców, którzy często zastanawiają się co robić gdy niemowlę nie robi kupy. Jest na to wiele sposobów, wiele z nich znały już nasze mamy lub babcie. Po pierwsze na pewno nie należy panikować i nie trzeba też od razu udawać się do lekarza. Gdy niemowlę nie robi kupy to oczywiście nasza sytuacja zależy również od tego ile miesięcy ma ukończone nasze dziecko. Jeżeli jest to noworodek lub dziecko ma mniej niż pół roku i nie je jeszcze stałych pokarmów to odpowiedzi może być kilka. Dziecko karmione tylko i wyłącznie piersią może nie robić kupy nawet przez kilka lub kilkanaście dni i nie ma w tym zupełnie nic dziwnego. Noworodek lub niemowlę nie robi kupy, ponieważ mleko mamy jest tak doskonałe, że jest w całości trawione i nie pozostaje nic do wydalenia. Jeżeli nie ma problemu z wagą dziecka to nie ma też powodów do niepokoju. Co robić gdy niemowlę nie robi kupy, a jest karmione sztucznie?

Czego spróbować na wywołanie kupy u niemowlaka?

Możemy spróbować zmienić mleko sztuczne na mleko innego producenta, poić wodą lub wykonywać ćwiczenia nóżkami. To ostatnie polecane również przy karmieniu naturalnym. Brak kupy u niemowlaka przez tydzień nie jest więc żadnym powodem do martwienia się. Powodem do niepokoju może być niecodzienne zachowanie dziecka. Jeżeli jest nerwowe lub niespokojne, podkurcza nóżki, pręży się, stęka, nie chce jeść, jest nerwowe, ma problemy ze snem lub występują jeszcze jakieś inne niepokojące objawy, to powinniśmy udać się do lekarza. Znane są przypadki, kiedy to niemowlę nie robiło kupy nawet przez kilkanaście dni, ale poza tym funkcjonowało zupełnie normalnie. Natomiast brak kupy u niemowlaka przez tydzień, gdy rozpoczęliśmy już karminie stałymi pokarmami może nas również zastanowić.

Wtedy jednak odpowiedzialnością za taki stan obarcza się głównie właśnie rozszerzanie diety. Powinniśmy obserwować nasze dziecko oraz to co zjada i ile tego zjada. Być może zaparcie wywołała właśnie gotowana marchewka, która ma właśnie takie właściwości, a którą podaje się na początku przygody z karmieniem. Wówczas także może wystąpić taki problem jak brak kupy u niemowlaka przez tydzień. Warto wtedy obok obserwacji podawać wodę do picia, można też ćwiczyć nóżki, tak zwany „rowerek”, aby poprawić perystaltykę jelit. Rozszerzanie diety małego dziecka zwykle może przynieść podobne kłopoty jak zaparcia lub w drugą stronę rozwolnienie.

Co robić gdy niemowlę nie robi kupy? To pytanie często zadają sobie rodzice, którzy wcześniej nie mieli tego typu problemów. Warto zasięgnąć rady innych rodziców, zajrzeć do poradnika lub, w skrajnych przypadkach udać się do lekarza. Podstawowa zasada jest jednak taka, że o ile dziecko zachowuje się zupełnie normalnie to nie ma jeszcze powodów do niepokoju.