Bądź mądrym rodzicem

admin Możliwość komentowania Bądź mądrym rodzicem została wyłączona


Jesteś przyszłym rodzicem i zaczynasz szaleć. Popadasz w szaleństwo i z jednej strony kupujesz wszystko, co możliwe i przeznaczone jest dla dzieci, z drugiej – boisz się tego, że sobie nie poradzisz. O ile nad tym pierwszym możesz zasadniczo zapanować, to nad tym drugim musisz popracować dłużej. Obawy są uzasadnione. A jak zapanować nad szaleństwem zakupów dla dziecka?

Nie kupuj wszystkiego, co wpadnie Ci w ręce

Dziecko ma potrzeby, ale wcale nie takie duże, jak Tobie się wydaje. Sama generujesz potrzeby, o których dziecku się nawet nie śni. Ono oczywiście potrzebuje podstawy do normalnego funkcjonowania. Ty potrzebujesz tak naprawdę kilku rzeczy, które ułatwią Ci opiekę nad maluchem. Pierwsza ważna rzecz to na przykład wózek dziecięcy 3w1, który dostosujesz do wzrostu, wieku i potrzeb dziecka. Pomyśl o tym, ile zaoszczędzisz czasu i pieniędzy. Inaczej musiałabyś rozglądać się za kilkoma wózkami, ponieważ maluch rośnie, na dodatek rośnie bardzo szybko. Nie kupuj całej szafy ubranek, bo z nich też wyrośnie. Jeśli możesz wejdź w kooperatywę z koleżankami matkami. Możecie powymieniać się ubrankami swoich dzieci. Mniej się zmarnuje, a Wy zyskacie więcej. Pomyśl o tym.

Nie irytuj się, gdy dziecko marudzi, że nie chce chodzić

Oczywiście, kiedy Twój maluch już całkiem dobrze porusza się na własnych nóżkach, daj mu szansę na samodzielne chodzenie. To wręcz wskazane także z powodów zdrowotnych. Poza tym ruch jest zawsze korzystny. Jednak dziecko zawsze męczy się szybciej i wtedy możesz pomyśleć o wózku spacerowym składanym. Taki wózek ma wiele zalet, ponieważ jest świetnym rozwiązaniem na spacery, a ze względu na to, że łatwo go złożysz, schowasz bez problemu wózek do samochodu np. jadąc na zakupy do sklepu czy w nieco dalszą podróż. A jak wycieczka samochodem to wówczas niezbędny jest fotelik samochodowy do 36 kg, czyli standardowej wielkości dla malucha.

Nie przesadzaj z zabawkami

Dziecko potrzebuje się bawić i powinno się bawić, a Ty powinnaś mu to umożliwić i towarzyszyć w tych zabawach. Jednak zbyt duża ilość zabawek nie jest korzystna dla rozwoju Twojego potomka. Obecnie i tak wszyscy, tak dorośli, jak dzieci, jesteśmy przebodźcowani, a ogrom zabawek pogłębia to jeszcze bardziej. Kupuj zabawki ponadczasowe – drewniane, składane, takie, które wymagają kreatywności. Jeśli myślisz o kolejnych dzieciach, to niech będą to takie, którymi następne dzieciaki też się zajmą. Unikaj zabawek świecących, mrugających, itp. One dla układu nerwowego Twojego dziecka są bardzo niedobre.