Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? została wyłączona

Jak tylko dziecko nauczy się chodzić rodzice zaczynają sobie zadawać pytanie: czy to już czas na rowerek? Parki zapełniają się pierwszymi trójkołowcami, które najczęściej popychają rodzice. Nieczęsto można zobaczyć ojca goniącego kilkulatka na rowerze popychanym za pomocą kija. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, by było to radością dla rodzica i dla dziecka, a nie przykrą nauką?

Kiedy zacząć naukę dziecka na rowerze?

Warto zadać sobie pytanie kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rowerze. Z własnego doświadczenia wiem, że nie można brać pod uwagę ani wzrostu dziecka ani jego wieku. Nie każde dostatecznie wysokie do jazdy rowerkiem dziecko będzie miało tyle sił by pedałować tak mocno, że rower będzie w stanie go utrzymać. Odpowiedniego balansu potrzebnego do jazdy bez wywrotek nie nabywa się z wiekiem, lecz z doświadczeniem.

O wiele łatwiej dziecku nabyć pewnych dobrych nawyków, jeśli przed przesiadką na rower z pedałami wcześniej dosiadał rowerek biegowy. Już półtoraroczne dzieci mogą na takim rowerku pomykać. Jest to lepsza alternatywa od trójkołowych rowerków z pedałami, uczy bowiem nie tylko balansu ciała, ale także wyczucia prędkości i hamowania na czas. Buduje także połączenia nerwowe w obu półkulach mózgowych poprzez naprzemienne używanie do odpychania się raz lewej raz prawej nogi. Wszystko to jest potrzebne do doskonalenia jazdy na rowerze bez przyczepionych bocznych kółek.

Rower z bocznymi kółkami do nauki

Jednak czy trzeba używać roweru z bocznymi kółkami? Skuteczna nauka jazdy na rowerze dla dziecka musi oznaczać upadki. Najlepiej niestety uczymy się właśnie na błędach. Rower z doczepionymi bocznymi kółkami powoduje, ze ciało dziecka przechyla się bardziej do przodu. Jest to nienaturalna pozycja podczas jazdy na dwóch kołach, dlatego po zdjęciu bocznych kółek dziecko nijako musi od nowa nauczyć się techniki jazdy rowerem. Aby uniknąć takich sytuacji lepiej dłużej pozwolić jeździć dziecku na rowerze biegowym niż zbyt szybko przesiadać je na rower z pedałami.

Najlepszym sposobem na naukę jazdy rowerem jest asekurowanie – może być za pomocą kija włożonego pod siodełko lub trzymanie np. za kaptur. Aby dziecko na rowerze rozpędziło się na tyle, by można było spokojnie złapać równowagę, najlepiej trening rozpocząć na lekkim wzniesieniu utwardzonej drogi, bez większych dziur. Pozwoli to na dostateczne rozpędzenie się rowerka. Rodzić asekurujący dziecko może biec obok. Będzie to dodatkową pomocą podczas nagłych skrętów, ale także spowoduje, że w dziecku obudzi się duch rywalizacji. Nie ma nic lepszego dla dziecka niż prześcignięcie własnego taty!

Przed upadkami można też zabezpieczyć dziecko kupując odpowiednie ochraniacze. Przed wszystkim potrzebny jest odpowiedni kask rowerowy. Należy go przymierzyć na głowę dziecka, nie może bowiem być zbyt duży. Poza kaskiem warto zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana i łokcie. Można także dokupić specjalne rękawice, gdyż upadki często kończą się zdarciem dłoni czy nadgarstków, jeśli dziecko spadnie właśnie na rękę. Ochraniacze oraz kask można bez trudu dopasować w każdym niemalże sklepie sportowym czy rowerowym.