Toksyczny ojciec

admin Możliwość komentowania Toksyczny ojciec została wyłączona

Wiadomo nie od dziś, że rodzicielstwo nie jest prostym zadaniem i bardzo często wymaga od nas pewnym wyrzeczeń i zmiany naszych przyzwyczajeń. W końcu najbardziej interesować nas powinno szczęście naszej pociechy i to by rozwijało się w sposób poprawny.

Jak nie być toksycznym ojcem?

Oczywiście każde dziecko jest inne i potrzebuje zupełnie innych metod wychowawczych, więc nie powinno się stosować jednej metody, ponieważ prawdopodobnie będzie ona bez skuteczna. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dziecko patrzy na nasze zachowania i po prostu je powtarza, a tym samym uczy się jak postępować. Jeśli jesteśmy tatą, musimy brać pod uwagę, że możemy być toksyczną osobą, która robi więcej krzywdy niż pożytku. Więc jak będzie zachowywał się taki toksyczny ojciec? Możemy tacy się stać z kilku powodów i powinniśmy skupić się na każdym aspekcie. Najpopularniejsza wśród ojców może być zazdrość i nadmierna opiekuńczość, przez co bardzo często dzieci są stłamszone i dochodzi do sytuacji, że boją się robić nowe rzeczy, zazwyczaj do buntu dopiero dochodzi w wieku gimnazjalnym, kiedy przychodzi tak zwana era buntu. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to czas w którym dziecko chce poznawać świat i zupełnie nowe doznania, a taki toksyczny tata po prostu nie pozwala się rozwijać w tą stronę.

Jeśli na przykład nie mieliśmy żadnych problemów z dzieckiem, które ma już skończone 12, czy 15 lat, to czemu mamy mu zabrać na przykład nocowania u swojej koleżanki, lub kolegi? Jeśli znamy tą rodzinę i wiemy, że nic złego się tam nie dzieje, to powinniśmy ustalić to wszystko z rodzicami kolegi, lub koleżanki i jeśli nasza pociecha nie będzie chciała nas oszukać, to bez problemu pozyska numer telefonu, tak byśmy mogli zadzwonić, porozmawiać i wszystko bez problemu ustalić. W takiej sytuacji bez problemu powinniśmy puścić nasze dziecko do przyjaciela na noc, będzie nam na pewno za to bardzo wdzięczne. Kolejnym problemem mogą być nie spełnione obietnice, które bez wątpienia są bardzo mocno krzywdzące. Dziecko któremu obiecamy wycieczkę, lub jakąś nową zabawkę, prawdopodobnie nie zrozumie jeśli będziemy mieć problemy i nie będziemy w stanie zrealizować swojej obietnicy, ponieważ nie jest jeszcze na tyle dojrzałe, by wiedzieć jak czasem bywa w życiu, więc nie obiecujmy rzeczy, przy których nie posiadamy stu procentowej pewności, że będziemy w stanie je spełnić. Czasem nawet lepiej o czymś nie wspominać i robić swojemu dziecku niespodzianki, na pewno będzie tak samo zachwycone, a może nawet mocniej i dodatkowo jeśli coś nie wyjdzie, my nie będziemy obarczeni zawodem naszej pociechy.

Oczywiście problemów w rodzinie może być całe mnóstwo i można napisać o tym całą książkę, jednak wad powinniśmy szukać sami w sobie i wyciągać wnioski. Jeśli chcesz być dobrym tatą, to próbuj postawić się po stronie naszego dziecka i pamiętaj nie bądź toksycznym ojcem, ponieważ może to rzutować na późniejsze nasze relacje z dzieckiem, a nawet takimi zachowaniami, mamy bardzo mocny wpływ na rozwój naszej pociechy, który powinien być odpowiedni.