Ile miesięcy ma dziecko gdy zaczyna raczkować?
admin Możliwość komentowania Ile miesięcy ma dziecko gdy zaczyna raczkować? została wyłączona
Raczkowanie jest jedną z trudniejszych czynności, jakie uczy się dziecko. Aby rozpocząć raczkowanie, dziecko musi być przygotowane na to fizycznie i psychicznie. Czynność ta wymaga silnych mięśni szyi, pleców, barków, ramion, dziecko musi być zdolne utrzymać równowagę. Raczkowanie wymusza na dziecku patrzenie obu oczami na raz, ponieważ skupia się na jednym celu. Patrzy w dal i patrzy także na swoje ręce. To pomaga rozwijać u niego percepcję głębi.To swoisty trening dla ciała i umysłu dziecka.
Keidy dziecko raczkuje, nabywa szereg ważnych umiejętności, zapamiętuje miejsca, fakty, zdarzenia, rozpoznaje otoczenie i uczy się umiejętności „nawigacyjnych”. Omijając różne przedmioty, zaczyna zdawać sobie sprawę, jak powinno to robić, aby osiągnąć cel.
Umysły wielu rodziców zaprząta pytanie, „kiedy dziecko zaczyna raczkować„, ponieważ zależy im na tym, aby cały rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. Gdy rodzice czekają zbyt długo na pojawienie się pierwszych odruchów związanych z raczkowaniem, oczywiście zaczynają się obawiać, że coś dzieje się nie tak.
Ile miesięcy ma dziecko gdy zaczyna raczkować?
Dzieci rozpoczynają raczkowanie zazwyczaj pomiędzy 6 a 10 miesiącem. Można powiedzieć, że jest to taka pierwsza samodzielna czynność o wyższym stopniu zaawansowania, jaką wykonuje dziecko, ponieważ po raz pierwszy skutecznie porusza się na własną rękę. Raczkując, dziecko będzie starać się utrzymać balans ciała, dowie się wtedy, jak poruszać się do tyłu i do przodu, jednocześnie wzmocni mięśnie, które w przyszłości pozwolą mu chodzić. Kiedy dziecko zaczyna raczkować, musimy pomóc mu przygotować się do tego. Dobrze jest, zanim dziecko rozpocznie raczkowanie, skłaniać go do zabaw na brzuchu. To wzmocni jego mięśnie szyi, bioder i nóg. Wystarczy umieścić jakąś zabawkę na linii wzroku dziecka, położyć go na brzuchu, nadzorować i obserwować, jak zaczyna robić tzw. mini pompki, unosi głowę, wreszcie, jak zaczyna odpychać się kolanami i próbuje przestawiać dłonie.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować, jego styl nie zawsze wygląda tak, jak mogliby się tego spodziewać rodzice. Styl jest tak naprawdę nieważny. Bardziej istotne jest to, że dziecko samodzielnie się porusza. Mniej istotny jest sposób, w jaki to robi. Niektóre dzieci mają w zwyczaju pełzać, by potem opierając się o jakieś przedmioty czy meble podejmować próby wstawania i chodzenia.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować towarzyszy temu nauka, ale również duże emocje, ponieważ nagle okazuje się, że nie wszystkich przedmiotów w jego otoczeniu dziecko może dotknąć. Zdarzy mu się zapewne upaść, co niewątpliwie jak na pierwszy raz nie będzie miłym doświadczeniem. Po raz pierwszy będzie także poruszało się samodzielnie, więc straci nieco poczucie pewności siebie. Dziecko może wtedy odwracać się, szukać naszego wzroku i akceptacji. Nie zna przecież otoczenia zbyt dobrze. Poza tym, do tej pory podróżowało siedząc na rękach rodziców lub w wózku. Raczkowanie zmienia całkowicie perspektywę patrzenia, dostrzegania przedmiotów i osób, ale jest także dla dziecka niesamowicie satysfakcjonujące i dostarcza mu wielu wrażeń.