Rozszerzanie diety niemowlaka o warzywa. Kiedy je wprowadzić?

admin Możliwość komentowania Rozszerzanie diety niemowlaka o warzywa. Kiedy je wprowadzić? została wyłączona


Warzywa są pierwszym produktem, który podajemy maluszkowi, gdy rozpoczynamy rozszerzanie diety niemowlaka. W kolejnych krokach przychodzi czas na owoce, produkty zbożowe, jaja, mięsko i rybki. Dlaczego kolejność wprowadzania żywności uzupełniające ma znaczenie?

Warzywa są ważne

Warzywa mają mniej wyrazisty smak od owoców, dlatego mniej chętnie po nie sięgamy. Eksperci zalecają, aby w diecie znalazło się 5 porcji warzyw każdego dnia. Warzywa to cenne produkty, które dostarczają witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.

Co zrobić, aby dziecko akceptowało warzywa?

Ciąża oraz wiek niemowlęcy charakteryzują się dużą plastycznością w zakresie kształtowania preferencji żywieniowych. To, co je mama będąc w ciąży, ma wpływ na późniejsze wybory żywieniowe dziecka. Jeśli od pierwszych chwil nie wykształcimy w maluszku właściwych nawyków żywieniowych, w późniejszych latach będzie trudniej przyzwyczaić dziecko do jedzenia produktów, jakimi są np. warzywa. Dlatego eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety niemowlaka zacząć właśnie od warzyw, aby już od początku oswajać maluszka z ich smakiem.

Jak wprowadzać warzywa do diety dziecka?

Dziecko przyzwyczajone do płynnej konsystencji mleka chętniej i szybciej zaakceptuje warzywa podane w postaci puree. Dlatego jako pierwszy posiłek możesz podać przecier z marchewki. Korzeń marchewki ma słodki smak, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako pierwsze warzywo dla niemowlęcia. Dodatkowo, marchewka  rzadko uczula.  Jeśli dziecko polubi smak marchewki chętniej spróbuje kolejnego warzywa. Warto po nie sięgać, bo różnorodność w diecie najmłodszych jest bardzo ważna. Podawaj brokuły, ziemniaczki, groszek, szpinak, cukinię, paprykę ora zupki czy potrawki przygotowane na bazie tych warzyw. Wprowadzając nowy produkt zawsze obserwuj reakcję maluszka – jeśli coś cię zaniepokoi, zgłoś się do lekarza.

Jak ocenić gotowość dziecka na rozszerzanie diety?

Maluszek będzie przejawiał pewne zachowania i reakcje, które świadczą o tym, że nadszedł moment na wprowadzanie żywności uzupełniającej. Jeśli dziecko ukończyło 4. miesiąc życia i samo sięga po jedzenie, wkłada do buzi różne przedmioty lub wykazuje zainteresowanie tym, co jedzą jego rodzice to znak, że nadszedł czas na rozszerzanie diety. Jeśli mimo wysyłanych sygnałów będziesz mieć wątpliwości porozmawiaj ze swoim pediatrą o najlepszym momencie na nowe posiłki u twojej pociechy.