Żylaki w ciąży
admin Możliwość komentowania Żylaki w ciąży została wyłączona
Każda kobieta będąca w ciąży narażona jest przewlekłą niewydolność żylną, tzw. żylaki. Nie wiadomo dokładnie, jak zachowają się twoje żyły na zmiany zachodzące w twoim organizmie, ale myślę, że warto wiedzieć, jak postępować, aby zapobiec bądź zniwelować do minimum niepożądane skutki tej choroby.
Żylaki to choroba, która dotyka prawie, co trzeciej ciężarnej kobiety. Są to widoczne pod skórą chorobliwie rozszerzone żyły powstające w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania żylnych zastawek. Krew nie odpływa z kończyn dolnych do serca, co powoduje rozległe rozdęcia, zgrubienia i zniekształcenia żył.
Jak powstają
Żylaki mogą pojawić się już w początkach ciąży. Istotny wpływ na powstawanie poszerzeń żylnych mają uwalniane wówczas hormony, głównie progesteron. Działa on rozkurczowo na włókna mięśni gładkich, powodując nie tylko zmniejszenie napięć żylnych, lecz również moczowodów, pęcherza oraz jelit.
Następnym ważnym czynnikiem jest mechaniczny ucisk płodu na żyły macicy. Powiększona macica działa jak blokada, przyciskając żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych. Jest to szczególnie istotne w pozycji leżącej, gdyż powoduje gwałtowny spadek powrotu żylnego, który przy pionizacji może spowodować nagły spadek ciśnienia tętniczego i zasłabnięcie.
Poza tym w okresie ciąży w żyłach płynie znacznie więcej krwi (nawet o 50%). Powoduje to zwiększenie nacisku na naczynia, a w szczególności na żyły, które ulegają poszerzeniu.
W organizmie ciężarnej również zachodzą zmiany w układzie krzepnięcia. Zwiększa się lepkość krwi i krzepliwość, co może sprzyjać powstawaniu żylaków.
W ciąży istnieje jeszcze szereg innych czynników sprzyjających powstawaniu żylaków, m.in.: – predyspozycje genetyczne (jeżeli ktoś z twojej rodziny ma żylaki, to istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ich u ciebie), mało aktywny tryb życia, nieruchoma pozycja pracy, otyłość, gorące kąpiele, kolejna ciąża oraz krótkie odstępy pomiędzy ciążami.
Jak nie dopuścić do żylaków?
Występowaniu żylaków można przeciwdziałać. Najlepiej od pierwszego dnia ciąży powinno się stosować do poniższych zaleceń:
- Kontroluj wagę. Optymalny przyrost wagi w ciąży to ok. 12 kg.
- Unikaj długiego stania i siedzenia. Siedząc, utrzymuj nogi przynajmniej na poziomie bioder. Jeśli musisz długo stać lub siedzieć, co 30–40 minut przejdź się lub chociaż rozciągnij nogi w kostce, a wieczorem co godzinę połóż się na 15 minut z nogami uniesionymi powyżej tułowia; podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę. Kiedy leżysz, podłóż pod nogi poduszkę, by je unieść.
- Regularnie pływaj lub przynajmniej spaceruj pół godziny dziennie.
- Zadbaj o masaż stóp i łydek, najlepiej wykorzystując przy tym olejki z pestek winogron lub słonecznika – należy go wykonywać zawsze w kierunku serca, czyli od stóp w górę.
- W gorsze dni stosuj aromaterapię – rozluźnia całe ciało i bardzo poprawia samopoczucie.
- Nie dźwigaj ciężarów.
- Noś przeciwżylakowe rajstopy. Musza być one dobrane przez lekarza specjalistę (ginekolog lub flebolog – specjalista od leczenia żylaków).
- Noś buty z szerokimi noskami i na niskich lub płaskich obcasach.
- Nie wkładaj uciskającej, krępującej ruchy odzieży – zapomnij o ciasnych paskach, zrezygnuj z obcisłych majtek, pończoch, skarpetek.
- Unikaj wysokiej temperatury – gorących kąpieli, sauny, solarium, długiego opalania – powodują one gwałtowne rozszerzanie się naczyń. Zamiast tego, stosuj zimne prysznice.
- Profilaktycznie łykaj leki zawierające rutynę (np. rutinoscorbin, cerutin), która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Podobnie działa picie naparu z kasztanowca i skrzypu polnego.
- Zadbaj o odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata w błonnik i witaminy, głównie C i PP. Ogranicz spożycie soli.
Co można zrobić, gdy się jednak pojawią?
W zdecydowanej większości, bo aż w 80% przypadków, żylaki samotnie znikają po porodzie. Niestety, zwykle powracają z każdą kolejną ciążą, a ich objawy są jeszcze bardziej nasilone. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się żylaków jest zabieg chirurgiczny lub skleroterapia, czyli ostrzykiwanie zmienionego naczynia lekami. Kiedyś tego typu zabiegi były zalecane do wykonania przed porodem. Nowa teoria głosi, że bezpieczniejsze jest zoperowanie kobiety jeszcze przed porodem. Unikamy wtedy ryzyka zakrzepów.