Wymioty w ciąży

admin 2

Jednym z nieodłącznych objawów ciąży prawie każdej kobiety są nudności, które występują zazwyczaj w ciągu pierwszego trymestru, ale czasami “towarzyszą” kobiecie aż do samego końca ciąży. Bardzo często, właśnie po pojawieniu się stałego czucia nudności (zwłaszcza tych porannych), kobiety rozpoznają, że zaszły w ciążę. Jest to objaw tak charakterystyczny, że nawet osoby z zewnątrz mogą się domyślać co dzieje się w organizmie kobiety. Z kolei osoby, które mają stwierdzoną ciążę, a nie czują mdłości, często martwią się czy wszystko jest w porządku z ich dzieciątkiem.

W wielu przypadkach do nudności dołączają się również wymioty – te zaś mogą być wyjątkowo nieprzyjemne i uciążliwe zwłaszcza kiedy zdarzają się kobiecie aktywnej zawodowo (a tak przeważnie jest na początku ciąży) po kilka do nawet kilkunastu razy na dzień. Dochodzi wtedy często do wyjątkowo nieprzyjemnych sytuacji jak wybieganie z gabinetu szefa czy też z autobusu w najmniej oczekiwanym momencie, byle tylko zdążyć do ubikacji lub na kawałek, zasłoniętego przed oczami innych, trawnika. Na szczęście nie każda kobieta ma aż tak mocne objawy, jednak te których organizm w ten sposób reaguje muszą być niezwykle ostrożne i stale obserwować, czy nie pojawiają się jakiekolwiek objawy odwodnienia organizmu. Jest to niebezpieczne nie tylko dla kobiety, ale przede wszystkim dla dziecka, które w sobie nosi.

Symptomy, których pojawienie się jest niepokojące i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem to częste oddawanie moczu o ciemnożółtej barwie oraz acetonowy zapach z ust. Jeśli przy częstych wymiotach w ciąży pojawi się któryś z wymienionych objawów trzeba się udać do lekarza, który w pierwszej kolejności powinien upewnić się czy nie ma innych przyczyn odwodnienia. Następnym krokiem zapewne będzie przepisanie leków przeciwwymiotnych lub środków na nadkwasotę, a w wyjątkowo ciężkich przypadkach skierowanie do szpitala, gdzie w bardzo prosty i skuteczny sposób zagrożenie dla dziecka będzie zażegnane. Leczenie szpitalne polega na podawaniu kroplówek zwiększających wyrównujących w organizmie zawartość elektrolitów i płynów.

W związku z zagrożeniem jakie niosą ze sobą intensywne wymioty w ciąży dobrze jest zapobiegać ich pojawieniu się.Najlepszym sposobem na to jest jak najwięcej odpoczynku i jak najmniej stresujących sytuacji (dotyczy to również ograniczenia ilości spotkań z ludźmi, których obecność jest stresująca). Dlatego kobiety, które dobrze się czują w domu, a źle w pracy powinny już od początku ciąży postarać się o zwolnienie lekarskie i spędzać czas oczekiwania na nadejście dziecka możliwie najwięcej się relaksując.

Często zdarzają się sytuacje, w których ginekolog nie chce dać kobiecie zwolnienia lekarskiego nie widząc żadnych przeciwwskazań do dalszego podejmowania pracy przez pacjentkę. Jeśli kobieta wie, że będzie miała intensywne wymioty (ponieważ miała je już podczas tej lub poprzedniej ciąży, a może wszystkie kobiety z jej rodziny w ten sposób reagowały na ciążę) powinna ona przedstawić lekarzowi odpowiednio mocne argumenty – nawet jeśli będzie on uważał, że kobieta stara się nadużywać swojego stanu dla własnych celów należy cały czas pamiętać o tym, co jest dobre dla dziecka, ponieważ to jest w tych sytuacjach najważniejsze.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której wymioty pojawią się dopiero pod koniec ciąży (w trzecim trymestrze) i będzie im towarzyszył mocny ból górnej części brzucha, a następnie pojawią się obrzęki i ogólna dezorientacja to należy się bez chwili zwłoki skonsultować się z lekarzem. Są to objawy wyjątkowo niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego.