Stosowanie leków w ciąży

admin 2

Jak się okazuje nie każda kobieta wie, że w czasie ciąży nie można stosować leków, a przynajmniej wszystkich. Większość, które przyjmowała do tej pory, powinna natychmiast odstawić. Oczywiście jeśli jest to możliwe. Niektóre z nich mogą zaszkodzić dziecku.

Trzeba więc przed zażyciem jakiegokolwiek leku skonsultować się z lekarzem. Tacy specjaliści na pewno wiedzą co można przyjmować, a czego nie. Są pigułki, które mogą bardzo skomplikować rozwój dziecka. Bywają też takie, których skutek widoczny jest dopiero po porodzie. Dlatego kobiety powinny uważać jakie leki spożywają. Czasem przyszłym mamom wydaje się, że jakiś lek nie jest szkodliwy. Może okazać się, że jest wprost przeciwnie. Tak więc konsultacja z lekarzem jest tu konieczna.

Leki przyjmowane w pierwszym trymestrze mogą w dużym stopniu zaszkodzić dziecku. Jak wiadomo właśnie w tym czasie w dziecku kształtują się i rozwijają najważniejsze ośrodki. Powinniśmy wiedzieć, że niewłaściwe stosowanie niektórych leków może zaszkodzić także samej kobiecie. Może to spowodować przedwczesny poród lub też opóźnić go.

Niewątpliwie każda kobieta chciałaby donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Właśnie w okresie dziewięciu miesięcy musi szczególnie o siebie dbać i uważać. Przyjmowanie każdego leku powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Kobieta w ciąży powinna przyjmować tylko te leki, których przyjmowanie w tym czasie jest potrzebne. Są leki, które kobiety od dawna przyjmowały i nadal będą przyjmować.

Niektórych jednak można uniknąć, a właściwie trzeba to zrobić. Leki przeciwbólowe czy inne przecież nie są konieczne, a w dużym stopniu mogą zaszkodzić dziecku. Bardzo często przyszła mama kiedy się przeziębi od razu sięga po tabletki. Jak wiadomo jest ich bardzo dużo, ale żadne z nich nie są bezpieczne dla dziecka. Powinny w takiej sytuacji wiedzieć, że jest wiele innych sposobów na wyleczenie się i poprawę samopoczucia.

Najczęściej są to domowe sposoby naszych babć. W tym celu można stosować zioła, które nie są tak szkodliwe jak inne tabletki, czy proszki. Kiedy termin porodu się zbliża, błona zwana kosmówkową staje się coraz bardziej cieńsza. To sprawia, że wszystkie przyjmowane leki dość szybko przenikają do dziecka. Dla matki czasem dany lek może nie zaszkodzić, ale dla płodu owszem. Dlatego zanim cokolwiek się spożyje, trzeba kilka razy przemyśleć, a już najlepiej zapytać lekarza. Jak się okazuje od jakiegoś czasu istnieje klasyfikacja leków.

W pierwszej kategorii znajdują się leki, które w żadnym nawet najmniejszym stopniu nie szkodzą dziecku. Jeśli więc kobieta będzie musiała zażyć jakiś lek z tej kategorii, spokojnie może to zrobić.

Druga grupa zwana kategorią B, zawiera leki, które jak się okazuje dla zwierząt szkodzą, jednak jeśli chodzi o ludzi, nie ma dowodów szkodliwości czy zagrożenia dla płodu. Mimo to mogą być stosowane jedynie w razie konieczności.

W kategorii C mieszczą się leki, które od niedawna istnieją na rynku. Z niewiadomych powodów nie zostały na nich przeprowadzone żadne doświadczenia, stąd nie wiadomo jeszcze czy mogą zaszkodzić dla dziecka czy też nie. Jeśli więc lekarz nie daje pewności, że będzie wszystko w porządku, lepiej się powstrzymać.

Kolejne kategorie takie jak kategoria D czy X zawierają leki niebezpieczne dla płodu. W żadnym przypadku nie powinno się ich stosować. Przed zastosowaniem każdego leku kobieta powinna dokładnie przeczytać zawartość ulotki zamieszczonej przez farmaceutę. Tam zapewne będzie napisane czy kobiety w ciąży mogą je stosować.