Jaką herbatę pić w ciąży?

admin Możliwość komentowania Jaką herbatę pić w ciąży? została wyłączona

Mamy spodziewające się swojego potomstwa bardzo starają się aby maluch przyszedł na świat zdrowy i aby cała ciążą przebiegła zgodnie z planem i bez komplikacji. Każda matka tego chce, to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, dobro dla swojego przyszłego dziecka. To właśnie ta szlachetna cecha pomaga matkom w zwalczaniu nałogów – oczywiście nie wszystkim. Przyszłe mamy rezygnują z używek, które znają, przestają palić papierosy, pic alkohol, o narkotykach nie mówiąc, ale czy wiedzą, które z przyzwyczajeń być może wcale nie tak groźnych z dotychczasowego trybu życia może okazać się zastanawiające i potencjalnie niebezpieczne w ciąży i o jakich wcześniej przyszła mama pomyślała?

Zadajmy sobie więc proste pytanie: czy można pić herbatę w ciąży? Część z nas na pewno nie potrafiłoby sobie odmówić tego specyfiku. O ile picie kawy w ciąży może być źle odbierane to picie herbaty już niekoniecznie. Kawa przecież podnosi ciśnienie, pobudza organizm do życia, a wszystko przez kofeinę. Z tego też powodu herbata w ciąży to taki sam przykład niezdrowego zachowania jak picie kawy. Herbata podobnież jak kawa zawiera elementy pobudzające i wpływające na ogólne ożywienie organizmu.

Teina nie pomaga w ciąż

Teina bo tak nazywa się ten składnik w czarnej herbacie odpowiada za wzrost ciśnienia krwi, przyśpieszoną pracę serca i zwiększony dopływ krwi do niego co automatycznie wzmaga pracę całego organizmu. Teina to nic innego jak herbaciany odpowiednik kofeiny, O ile więc dla dobra dziecka uznamy, że picie kawy może źle wpłynąć na wydolność organizmu to i picie herbaty powinno nas interesować coraz mniej. Jednak nie jest tak, że picie herbaty szkodzi i już.

Witaminy w herbacie

Herbata sama w sobie zawiera też wiele bardzo ważnych dla zdrowia dziecka witamin i składników. Czarna herbata zawiera tak zwane garbniki, które są odpowiedzialne za szereg pozytywnych zmian w ciele matki, chronią jelita i wspomagają gojenie się tkanek oraz zapobiegają biegunkom. To jednak pozytywne efekty spożycia herbaty, ale każdy medal ma dwie strony i te negatywne także występują. Garbniki przyjmowane w zbyt dużej ilości działają na tej samej zasadzie jak kawa, która w zbyt dużej ilości wypłukuje magnez. Herbata w nadmiarze nie tyle nie działa pozytywne co wypłukuje z organizmu ważne składniki i witaminy jak wapń, równie ważne żelazo i tak samo zdrowy dla matek kwas foliowy.

No to jaką herbatę można pić w ciąży?

Pojawia się więc pytanie jaką herbatę pić w ciąży? Jeśli lekarz nie wyznaczy odpowiednich płynów na bazie herbaty to można samemu poszukać odpowiednich specyfików. Herbaty ziołowe mogą być dobre, szczególnie herbaty z pokrzywy działa kojąco na organizm. Jej główna zaleta to silnie działanie moczopędne przez co odwadniamy organizm i pozbywamy się nadmiaru wody w organizmie.

To także źródło bogate w wapń, żelazo. Inną herbatą jest tak zwana herbata rooibis na bazie afrykańskiego czerwonokrzewu, który sprzyja przyjmowaniu fosforu i potasu, a także działa przeciw depresji i co pomaga także w spokojnym zasypianiu w nocy. Uzupełniaczem do tych herbat mogą być także zioła, a więc herbata z mięty czy melisy.