Jak najlepiej przygotować się do ciąży?

admin 2

Jak przygotować się do ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele młodych kobiet, które po raz pierwszy planują swoje dziecko. Przygotowania do ciąży są bardzo proste i spokojnie można zamknąć je w kilku punktach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak najlepiej przyszykować się do ciąży, przeczytaj nasz poradnik:

1. Zmień dietę

Nieprawdą jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwóch, natomiast prawdą jest, że ciężarna powinna jeść dla dwóch. Co to oznacza? Jedz mniej więcej tyle, ile jesz teraz (czyli tyle, ile wynosi twoja całkowita przemiana materii), a gdy będziesz w ciąży, dodaj dodatkowo około 300 kalorii. 300 kalorii to jakiś jeden posiłek, na przykład jogurt naturalny z jabłkiem i garścią musli. Oczywiście twoja dieta musi być zdrowa i zróżnicowana, żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. To także istotne ze względu na ciebie. Kobiety, które utrzymują zdrową, racjonalną dietę, mają większą szansę na zajście w ciąże niż te, które żyją w stresie i odżywiają się byle jak. Warto o tym pamiętać!

Co jeść? Przede wszystkim sięgaj po produkty bogate w błonnik. Zamień biały ryż i pieczywo pszenne na produkty pełnoziarniste, wyrzuć niezdrowe, słodkie płatki śniadaniowe i zastąp je ciepłą owsianką. Zrezygnuj z dużej ilości tłuszczów nasyconych. Tłuszcze są zdrowe, ale pod warunkiem, że wiemy, jak je spożywać. Sięgaj po orzechy, awokado, oliwę z oliwek, olej kokosowy i ryby, bogate w cenne kwasy omega 3.

Jeśli jesz mięso, to kupuj wyłącznie to dobre jakościowo. Uważaj na drób, kurczaki często faszeruje się antybiotykami z hormonami, co sprawia, że stają się one przyczyną zaburzeń hormonalnych w naszych organizmach. Wybieraj raczej indyka. Mięso czerwone również jest w porządku, ale sięgaj po chudsze kawałki, są zdrowsze dla naszego ciała.

2. Sport to zdrowie

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Ponadto mamy więcej energii i siły, nie jesteśmy aż tak ospali i rzadziej chorujemy. Jeśli do tej pory nie ruszałaś się zbyt często, stanowczo powinnaś zacząć. Większa wytrzymałość może także ułatwić poród, warto o tym pamiętać!
Co ćwiczyć? Wybierz taką aktywność, która sprawia ci przyjemność. Jeśli nie lubisz bardzo męczących, wysiłkowych ćwiczeń, wypróbuj slow jogging lub nordic walking, ewentualnie energiczne spacery (przynajmniej trzydzieści minut codziennie). Wspaniałym rozwiązaniem jest basen. Pływanie jest bezpieczne dla osób, które mają problemy ze stawami, ponieważ nie obciąża ich. Dodatkowo odciąża kręgosłup. Pływając, spalamy sporo kalorii, a także wzmacniamy i wysmuklamy nasze ciało. Warto chodzić na pływanie możliwie jak najczęściej, idealnie byłoby np. 2 razy w tygodniu.

3. Przygotowanie do ciąży a suplementacja

Dobra dieta w zasadzie nie potrzebuje suplementacji, bo większość minerałów i witamin dostarczasz sobie poprzez jedzenie zdrowej żywność. Czasem jednak potrzebujemy więcej pierwiastków, z różnych przyczyn, np. jedzenie przez modyfikacje genetyczne nie jest już tak dobre jakościowo. Warto wtedy sięgać po suplementy.