Czy warto brać kwas foliowy w ciąży?

admin 4

Może najpierw warto postawić pytanie : czy warto brać kwas foliowy w ciąży ? Zdecydowanie tak! Kiedy należy rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego? Niektórzy specjaliści zalecają przyjmowanie suplementu od sześciu miesięcy przed rozpoczęciem starania się o dziecko, inni sugerują trzy miesiące.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny?

Przede wszystkim ze względu na zdrowie rozwijającego się płodu. Wiele badań potwierdziło, że przyjmowanie kwasu foliowego ma niebagatelny wpływ na zapobieganie poważnym wadom wrodzonym płodu, takim jak wrodzone wady cewy nerwowej, rozszczep wargi i podniebienia oraz niektórych rodzajów wad serca.

Może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego – preeklampsji. Zapobiega zaburzeniom ciśnienia krwi, które dotyka około 5% kobiet w ciąży. Poza tym reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek. Jest również niezbędny do produkcji, naprawy i funkcjonowania DNA.
Wystarczająca dawka kwasu foliowego jest szczególnie ważna dla szybkiego wzrostu komórek łożyska i rozwijającego się dziecka.

Czy można przedawkować kwas foliowy w ciąży?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka wady cewy nerwowej eksperci zalecają przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, jeśli zaczynamy przyjmować suplement na miesiąc przed zajściem w ciążę.

Nie należy przyjmować więcej niż 1000 mg dziennie kwasu foliowego, chyba, że lekarz zaleci nam inną dawkę. Trudno jest uzyskać zalecaną ilość kwasu foliowego w okresie ciąży jedynie z żywności, dlatego ważne jest, aby przyjmować suplement kwasu foliowego.

Większa dawka kwasu foliowego powinna być także skonsultowana z lekarzem, wtedy, gdy kobieta bierze leki przeciwpadaczkowe.

Kobieta w ciąży nie powinna się martwić jeśli pominie dawkę dzienną kwasu foliowego. Jeśli pominęliśmy dawkę należy kolejnego dnia wziąć następną. Nie starają się na siłę uzupełniać poprzedniej.

Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że przyjmowanie kwasu foliowego przez okres co najmniej jednego miesiąca przed poczęciem zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa, nawet o 70 procent.

Jak długo brać kwas foliowy w ciąży?

Oczywiście nie jest to ściśle określone o tym decyduje lekarz prowadzący ciążę, ale zaleca się uzupełnienie dziennej dawki kwasu foliowego przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Później można kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego i innych składników odżywczych, jedząc świeże zielone warzywa liściaste. Jeśli nie jesteśmy pewni, że dawka zawarta w naturalnym pokarmie jest wystarczająca najlepiej skonsultować to z lekarzem. Zawsze może on bowiem zalecić kontynuowanie przyjmowania suplementu.

Pytanie czy warto brać kwas foliowy w ciąży jest ważnym pytaniem, ponieważ brak świadomości w tym względzie może prowadzić do nieodwracalnych skutków.

Przyjmowanie i dawka kwasu foliowego jest także silnie związana z trybem życia jaki prowadzi matka. Niewłaściwa dieta, zły tryb życia mogły bowiem doprowadzić do braków właściwych minerałów w organizmie kobiety.

Na pytanie czy można przedawkować kwas foliowy w ciąży należało by odpowiedzieć” : – Nie! Jeśli przyjmujemy go w rozsądnych, określonych dawkach i konsultujemy się z lekarzem.